Ընտրական օրենսգիրքն ուղարկվել է Վենետիկի հանձնաժողով. մոտ օրերս լուծում կունենանք. Բադասյան
Ընտրական օրենսգիրքը տեխնիկապես հնարավոր է ընդունել շատ արագ, լրագրողերին հայտնեց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը:
Նրա խոսքով՝ ռեյտինգային համակարգը ամենահարմար համակարգը չէ Հայաստանի համար:
«Ես էլ եմ համաձայն, որ ռեյտինգային համակարգը որոշ մասով քողարկված մեծամասնական համակարգ է: Մեր երկրի պես երկրի դեպքում ավելի ճիշտ է, ավելի քաղաքական է և քաղաքական բանավեճի կայացմանն ավելի նպաստում է մաքուր համամասնական համակարգը: Այս մասով քննարկումները շարունակում ենք: ԱԺ-ի կողմից արդեն շրջանառության մեջ է դրվել Ընտրական օրենսգիրքը, ուղարկվել է Վենետիկի հանձնաժողով, կարծում եմ՝ մոտ օրերս լուծում կունենանք», - նշեց նա:
Բադասյանի կարծիքով՝ եթե փոփոխությունները տեղի ունենան հնարավորին արագ, խոչընդոտ չի լինի, որ հունիսի 20-ին ընտրություններն իրականացվեն հենց մաքուր համամասնական համակարգով, կուսակցական ցուցակներով:

Новый Избирательный кодекс направлен в Венецианскую комиссию – Рустам Бадасян
Избирательный кодекс технически может быть принят очень быстро, заявил сегодня в беседе с журналистами министр юстиции Армении Рустам Бадасян.
По его словам, рейтинговая система не является самой удобной для Армении.
«Я тоже согласен, что рейтинговая система является в какой-то степени завуалированной мажоритарной системой. В такой стране как наша более правильно и больше способствует становлению политического диалога полностью пропорциональная система. Обсуждения по этой части продолжаются. Парламент уже ввел в обращение Избирательный кодекс, он направлен в Венецианскую комиссию и в ближайшие дни вопрос будет решен», - сказал министр юстиции.
По мнению Бадасяна, если изменения произойдут по возможности быстро и препятствий не будет, внеочередные выборы 20 июня будут проведены по пропорциональной системе, по партийным спискам.