Ընտրական օրենսգիրքն ուղարկվել է Վենետիկի հանձնաժողով. մոտ օրերս լուծում կունենանք. Բադասյան
Ընտրական օրենսգիրքը տեխնիկապես հնարավոր է ընդունել շատ արագ, լրագրողերին հայտնեց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը:
Նրա խոսքով՝ ռեյտինգային համակարգը ամենահարմար համակարգը չէ Հայաստանի համար:
«Ես էլ եմ համաձայն, որ ռեյտինգային համակարգը որոշ մասով քողարկված մեծամասնական համակարգ է: Մեր երկրի պես երկրի դեպքում ավելի ճիշտ է, ավելի քաղաքական է և քաղաքական բանավեճի կայացմանն ավելի նպաստում է մաքուր համամասնական համակարգը: Այս մասով քննարկումները շարունակում ենք: ԱԺ-ի կողմից արդեն շրջանառության մեջ է դրվել Ընտրական օրենսգիրքը, ուղարկվել է Վենետիկի հանձնաժողով, կարծում եմ՝ մոտ օրերս լուծում կունենանք», - նշեց նա:
Բադասյանի կարծիքով՝ եթե փոփոխությունները տեղի ունենան հնարավորին արագ, խոչընդոտ չի լինի, որ հունիսի 20-ին ընտրություններն իրականացվեն հենց մաքուր համամասնական համակարգով, կուսակցական ցուցակներով:

Technically the Electoral Code may be adopted very quickly, justice minister Rustam Badasyan told the reporters today.
He stressed that the rating system is not the most convenient for Armenia.
“I too agree that the rating system is a partially covered majoritarian system. In case of our country it is more right, more political to have pure proportional system which promotes the establishment of political debates as well. The discussions over it continue. The NA has already put into circulation the Electoral Code which has been sent to the Venice Commission. I think we will have solution in upcoming days,” he noted.
Badasyan said if the changes take place as faster as possible, there will be no obstacles for June 20 elections pass with pure proportional system, with party lists.