Մեծ Բրիտանիայում կստեղծվի հակառուսական հատուկ նշանակության ջոկատ
Մեծ Բրիտանիայում մոտ ժամանակներս կստեղծվի «հակառուսական» հատուկ նշանակության ջոկատ՝ Ռուսաստանի ազդեցության դեմ պայքարելու համար: Այս մասին հաղորդում է The Telegraph-ը:
Նշվում է, որ 120 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ կտրամադրվի Հատուկ օդուժի ծառայության ռեյնջերային գնդի (SAS) հիման վրա նոր հատուկ գործողությունների բրիգադի մանևրումներին: Հատուկ ուժերը պետք է «ճնշեն ռուսական պետության միջամտությունը» ամբողջ աշխարհի երկրներում՝ «որպես պաշտպանական գերակայությունների լուրջ վերափոխման մաս»:
Գլխավոր շտաբի ղեկավար սըր Մարկ Քարլթոն-Սմիթի խոսքով՝ հատուկ նշանակության ջոկատը պայքարելու է «թշնամական պետական դերակատարների» դեմ: Ըստ թերթի՝ նոր ջոկատը կաշխատի MI6 գաղտնի հետախուզական ծառայության հետ՝ Ռուսաստանում լրտեսներին ու զինվորականներին հետևելու գաղտնի գործողություններ իրականացնելու համար:
Բացի այդ, ջոկատի պարտականությունները կներառեն տների ու մեքենաների խուզարկություն, հատուկ ջոկատայինները կուսումնասիրեն նաև փոքր տեսախցիկների, անօդաչու թռչող սարքերի ու արբանյակների ուղարկած պատկերները:

В Великобритании появится антироссийский спецназ
В Великобритании в ближайшем будущем появится «антироссийский» отряд спецназначения для борьбы с российским влиянием. Об этом сообщает The Telegraph.
Отмечается, что на маневры новой бригады спецопераций на базе полка рейнджеров Специальной авиадесантной службы (SAS) будет предоставлено £120 млн. Спецназовцы должны будут «пресекать вмешательство» российского государства в странах по всему миру «в рамках серьезной перестановки приоритетов обороны».
По словам главы генштаба Сэра Марка Карлтон-Смита, спецназовцы будут бороться с «враждебными государственными субъектами». Согласно данным газеты, новый отряд будет сотрудничать с Секретной разведывательной службой MI6 для осуществления секретных операций по наблюдению за шпионами и военными подразделениями России.
Кроме того, в обязанности отряда войдет обыск домов и машин, спецназовцы в том числе будут изучать изображения с миниатюрных камер, дронов и спутников. Все это будет осуществляться с целью дискредитировать российскую деятельность.