ՀՀ նախագահը հրաժարվել է իր ծառայողական պարտականությունները կատարելուց, դա քրեական հանցագործություն է. Էդգար Ղազարյան
Հանրապետության նախագահը Արմեն Սարգսյանը հերթական անգամ պաշտոնապես հրաժարվել է իր ծառայողական պարտականությունները կատարելուց, Facebook-ում գրել է ՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Էդգար Ղազարյանը։
«1․ Չի ստորագրել «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ Սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքը և չի դիմել Սահմանադրական դատարան։ Օրենքը ստորագրել և հրապարակել է ՀՀ ԱԺ նախագահը։
2․ Չի ստորագրել Օնիկ Գասպարյանին ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից ազատելու մասին ՀՀ վարչապետի միջնորդությունը և չի դիմել ՀՀ սահմանադրական դատարան։ Հայտարարությունը ստորագրել և հրապարակել է ՀՀ վարչապետը։
3․ Չի ստորագրել Արտակ Դավթյանին ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնում նշանակելու մասին ՀՀ վարչապետի միջնորդությունը և չի դիմել ՀՀ սահմանադրական դատարան։ Հայտարարությունը ստորագրել և հրապարակել է ՀՀ վարչապետը։
Ծառայողական պարտականությունների կատարումից հրաժարվելը քրեական հանցագործություն է՝ նկարագրված ՀՀ Քրեական օրենսգիրք, 308-րդ հոդվածով։
1. Պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելը` շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածությունից կամ խմբային շահերից ելնելով, որն էական վնաս է պատճառել անձանց, կազմակերպությունների իրավունքներին ու օրինական շահերին, հասարակության կամ պետության օրինական շահերին (գույքային վնասի դեպքում` հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկի չափը գերազանցող գումարը կամ դրա արժեքը)`
պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով, կամ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով, կամ կալանքով` երկուսից երեք ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը չորս տարի ժամկետով:
2. Նույն արարքը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ`
պատժվում է ազատազրկմամբ` երկուսից վեց տարի ժամկետով` որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով», - գրել է Ղազարյանը։

Президент Армении отказался от исполнения своих служебных обязанностей, это уголовное преступление – Эдгар Казарян
22/03/2021 12:12
Президент Армении Армен Саркисян в очередной раз официально отказался от исполнения своих служебных обязанностей, написал на своей странице в Facebook бывший руководитель аппарата Конституционного суда Эдгар Казарян.
«1․Не подписал конституционный закон «О внесении изменений и дополнений в конституционный закон Республики Армения "О Конституционном суде"» и не обратился в Конституционный суд. Закон подписал и опубликовал председатель Национального Собрания Армении.
2․ Не подписал ходатайство премьер-министра об освобождении Оника Гаспаряна от должности начальника ГШ ВС Армении и не обратился в Конституционный суд Республики Армения. Заявление подписал и опубликовал премьер-министр Армении.
3․ Не подписал ходатайство премьер-министра Армении о назначении Артака Давтяна начальником ГШ ВС Армении и не обратился в Конституционный суд Республики Армения. Заявление подписал и опубликовал премьер-министр Армении.
Отказ от исполнения служебных обязанностей – уголовное преступление, предусмотренное статьей 308 Уголовного кодекса Армении:
1. Использование должностным лицом своего должностного положения вопреки интересам службы либо неисполнение служебных обязанностей исходя из корыстной, иной личной заинтересованности или групповых интересов, причинившие существенный вред правам и законным интересам лиц, организаций, законным интересам общества или государства (в случае имущественного ущерба – в размере суммы, превышающей пятисоткратный размер минимальной заработной платы, установленной на момент совершения преступления, или стоимости ущерба), -
наказываются штрафом в размере от двухсоткратного до трехсоткратного размера минимальной заработной платы, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок не свыше пяти лет, либо арестом на срок от двух до трех месяцев, либо лишением свободы на срок не свыше четырех лет.
2. Те же деяния, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия, - наказываются лишением свободы на срок от двух до шести лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок не свыше трех лет», - написал Эдгар Казарян.