ԱԺ նախագահն առաջարկեց կողմ քվեարկել ռազմական դրությունը հանելու նախագծին
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը բացարձակապես անհիմն է համարում պնդումները, որ ռազմական դրության մինչ այս պահը և հետագա հնարավոր երկարաձգումն ունի որևէ քաղաքական, ներքաղաքական դրդապատճառ:
«Լավագույն լուծումը կլիներ, եթե կառավարությունն ամփոփեր ռազմական դրությամբ պայմանավորված իր աշխատանքները, ինքը նախաձեռներ ռազմական դրությունը հանելը: Բոլորս ակնհայտորեն ընդունում ենք, որ հայտարարված են ընտրություններ և մոտ ապագայում, այսպես թե այնպես, կառավարությունը կամ կառավարող մեծամասնությունը պետք է նախաձեռներ այս գործընթացը և ռազմական դրությունը հանվեր», - նկատեց Միրզոյանը:
ԱԺ նախագահն առաջարկեց ընդառաջել խորհրդարանական ընդդիմության նախաձեռնությանը և վաղը կողմ քվեարկել ռազմական դրությունը հանելու մասին նախագծին:

Спикер парламента предложил проголосовать за снятие режима военного положения в Армении
Председатель парламента Армении Арарат Мирзоян предложил завтра утром проголосовать за инициативу оппозиционных фракций «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» о снятии режима военного положения.
Мирзоян отметил, что, поскольку между политическими силами достигнута договоренность о развязке внутриполитической ситуации путем внеочередных выборов, то будет правильным не дожидаться инициативы правительства, и завтра утром проголосовать за снятие режима военного положения.
Отметим, что в условиях режима военного положения невозможно проведение внеочередных выборов, которые назначены в Армении на 20 июня.
Режим военного положения в Армении был введен 27 сентября 2020 года в связи с войной в Нагорном Карабахе.