Բայդենը մտադիր է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենի ղեկավարությամբ ԱՄՆ վարչակազմը հավատում է, որ կարևոր է Հայոց ցեղասպանության հարցում ճանաչել պատմությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հունական Kathimerini-ին ասել է Սպիտակ տան խոսնակը:
«Որպես նախագահի թեկնածու՝ Բայդենը ոգեկոչել է 1.5 մլն հայ տղամարդկանց, կանանց և երեխաներին, ովքեր մահացել էին Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին: Նա այն ժամանակ ասել էր, որ մենք երբեք չպետք է մոռանանք կամ լուռ մնանք այս սարսափելի փաստի առթիվ: Եվ մենք մշտապես հարգելու ենք այս մեծ ողբերգությունից հետո հայ ժողովրդի ցուցաբերած տոկունությունը: Այս վարչակազմը հանձնառու է առաջ մղել հարգանքը մարդու իրավունքների նկատմամբ, վստահեցնելու, որ նման կոտորածներ այլևս չեն կրկնվի: Այս ամենի կարևոր բաղադրիչն է պատմության ճանաչումը», - նշել է խոսնակը՝ Kathimerini-ի խնդրանքով արձագանքելով ԱՄՆ սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսի կողմից նախաձեռնված նամակին, որը ստորագրել էին 36 այլ դեմոկրատ և հանրապետական սենատորներ:
Մենենդեսը նամակում Բայդենին հիշեցրել էր, որ նախկինում, այդ թվում և 2020 թվականին նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում նա ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: «Մենք հորդորում ենք՝ նույնն անել արդեն նախագահի պաշտոնում՝ հստակեցնելով, որ ԱՄՆ կառավարությունը ճանաչում է այս սարսափելի ճշմարտությունը»,- ասվում է նամակում: Սենատորը հիշեցրել էր, որ 2019 թվականի դեկտեմբերին ԱՄՆ Սենատը, իսկ 2020 թվականի ապրիլին նաև Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել էին համապատասխան բանաձևեր, որով 1915 թվականի կատարվածը ճանաչում էին որպես Հայոց ցեղասպանություն: Նա ընդգծել է, որ ժամանակն է՝ գործադիր մարմինը ևս ճանաչի պատմական իրողությունը:
Սպիտակ տան խոսնակի մեկնաբանությունից հետո քաղաքագետ, քաղաքական խորհրդատվություն տրամադրող առաջատար Eurasia Group-ի և համաշխարհային հարաբերությունների լուսաբանումն իրականացնող GZERO Media-ի նախագահ Յան Բրեմերը հայտարարել է, որ Սպիտակ տան իր աղբյուրը հայտնել է, որ Բայդենի վարչակազմը պատրաստվում է 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի կոտորածները ճանաչել որպես ցեղասպանություն:
GZERO Media-ում հրապարակած բացառիկ տեսանյութում Բրեմերը, անդրադառնալով Սպիտակ տոն խոսնակի հայտարարությանը, պատմել է. «[Սպիտակ տան] խորհրդականներից մեկը, իմ հարցին, թե արդյոք հաստատում է, որ ցեղասպանության ճանաչում տեղի կունենա, ասաց ինձ, որ դա այն է, ինչ նա (խմբ.- Ջո Բայդենը) խոստացել է որպես թեկնածու, և այդ քաղաքականությունն առաջ է գնում: Սպիտակ տան մեկ այլ պաշտոնյա, անդրադառնալով ապրիլի 24-ին՝ Ցեղասպանության հիշատակի օրն արվելիք հայտարարությանը, ինձ ասաց, որ Բայդենը խոսքի մարդ է: Ուստի այս պահին ակնհայտ է, որ նա լինելու է առաջին ԱՄՆ նախագահը, որը կանի դա»:
Յան Բրեմերը նշել է, որ անկասկած Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին սա պարզապես կատաղեցնելու է: Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև հարաբերություններն առանց այն էլ վերջին շրջանում լավ վիճակում չեն, մասնավորապես Անկարայի կողմից ռուսական Ս-400 հակահրթիռային համակարգեր գնելու պատճառով: «Անկասկած, ցեղասպանության ճանաչումը շատ ավելի է բարդացնելու վերականգնել թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները: Անկարան իրենց ավելի մեկուսացված է զգալու, բացի այդ, նրանք հիմա հսկայական տնտեսական ճնշման տակ են», - նշել է նա:

Байден намерен признать Геноцид армян
Администрация США во главе с президентом Джо Байденом считает, что в вопросе Геноцида армян важно признать историю. Об этом, как передает «Арменпресс», греческому изданию “Kathimerini” сообщил пресс-секретарь Белого дома.
«Будучи кандидатом на пост президента, Байден вспоминал о 1,5 миллиона армянских мужчин, женщин и детей, погибших в последние годы Османской империи. Он сказал тогда, что мы никогда не должны забывать или умалчивать этот ужасный факт. Мы всегда будем уважать стойкость армянского народа после этой великой трагедии. Эта администрация привержена поощрению уважения прав человека, чтобы такие массовые убийства не повторялись. Важным компонентом всего этого является признание истории», - сказал пресс-секретарь, отвечая на вопрос “Kathimerini” о письме, инициированном сенатором США Робертом Менендесом и подписанном 36 другими сенаторами - и демократами и республиканцами.
В письме Менендес напомнил Байдену, что ранее он признал Геноцид армян, в том числе во время избирательной кампании 2020 года. «Мы призываем Вас сделать то же самое, что и на посту президента, и дать понять, что правительство США признает эту ужасную правду», - говорится в письме. Сенатор напомнил, что в декабре 2019 года Сенат США, а в апреле 2020 года и Палата представителей приняли соответствующие резолюции, признав произошедшее в 1915 году Геноцидом армян. Он подчеркнул, что исполнительному органу пора признать историческую реальность.
После комментариев пресс-секретаря Белого дома Ян Бремер, президент “GZERO Media”, ведущий политолог и политический консультант “Eurasia Group”, освещающий мировые события, заявил, что согласно источнику в Белом доме, администрация Байдена резню армян 1915 года в Османской империи собирается признать геноцидом.
В эксклюзивном видео, опубликованном в “GZERO Media”, Ян Бремер, ссылаясь на заявление официального представителя Белого дома, сказал: “Один из советников (Белого дома), когда его спросили, подтвердит ли он, что будет признание геноцида, сказал, что это то, что он (Джо Байден) обещал, будучи кандидатом, эта политика продвигается вперед. Другой чиновник Белого дома, говоря об обращении, которое будет сделано 24 апреля, в День памяти жертв геноцида, сказал, что Байден - человеком слова. «Видимо он будет первым президентом США, который сделает это».
Ян Бремер отметил, что это, несомненно, президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана приведет в ярость. Он напомнил, что отношения между США и Турцией в последнее время складываются не уж и хорошо, в частности, из-за закупки Анкарой российских противоракетных систем С-400. «Несомненно, признание геноцида значительно затруднит восстановление турецко-американских отношений. Анкара будет чувствовать себя более изолированной. Кроме того, сейчас она находится под огромным экономическим давлением», - сказал он.