Բանակի բյուջեից կտրեցինք և ավիացիայի վրա ծախսեցինք, ինչու այն չկիրառվեց. Մովսես Հակոբյան
Այն 3 պարամետրերը, որ պետք է ունենա Սու 30-ը որպես բազմաֆունկիոնալ ավիացիոն համակարգ, իմ ունեցած տեղեկություններով այդ ֆունկցիաներից մեկը չունենք, որը կարող է նաև պատճառ է հանդիսացել, որ ինքնաթիռի անձնակազմը չի թռել, այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը։
«Ընդհանրապես, պետք է անդրադառնանք մեր ավիացիայի կիրառմանը։ Մեր բանակի ավիացիայի վրա բավական մեծ գումար ենք ծախսել, միայն ավիացիայի վառելիքի վրա ավելի շատ գումար ենք ծախսել, քան՝ ամբողջ բանակի։ Մեր ավիացիայի անձնակազմի աշխատավարձն ավելի շատ է, քան՝ 3-րդ բանակային կորպուսի ողջ անձնակազմի աշխատավարձը։ Բանակի բյուջեից կտրեցինք և ավիացիայի վրա ծախսեցինք, ինչո՞ւ այն չկիրառվեց։ Եվ ուր է մեր անձնակազմը, ինչու մեր ինքնաթիռները կործանվեցին», - հարց բարձրացրեց Մովսես Հակոբյանը՝ նշելով, թե դատախազությունը պետք է այս հարցերով քննույթուն անցկացնի։

Мовсес Акопян: Эти деньги были урезаны из бюджета армии и потрачены на авиацию. Почему она не была применена?
23/03/2021 14:43
Истребитель СУ-30 как многофункциональный авиационный комплекс должен выполнять три функции, однако по моим сведениям, у нас отсутствовала одна из функций, что могло стать причиной того, что экипаж самолета не взлетел, заявил сегодня на пресс-конференции бывший начальник Генштаба ВС Армении, генерал-полковник Мовсес Акопян,
«Вообще, мы должны обратиться к использованию нашей авиации. На авиацию нашей армии потрачены довольно крупные суммы, только на горючее для авиации было потрачено больше денег, чем на всю армию. Заработная плата нашего авиационного персонала выше, чем зарплата всего персонала 3-го армейского корпуса. Эти деньги были урезаны из бюджета армии и потрачены на авиацию. Почему она не была применена? И где наш персонал, почему наши самолеты уничтожены?» - сказал Мовсес Акопян, отметив, что прокуратура должна провести расследование по этим вопросам.