Մեկ տարի կորոնավիրուսի պայմաններում. ՀԿԵ-ն շարունակում է պահպանել COVID-19-ին հակազդելու միջոցները
Արդեն ավելի քան մեկ տարի Հարավկովկասյան երկաթուղին գործում է «արտակարգ» պայմաններում, որոնք թելադրում է կորոնավիրուսային վարակի դեռ շարունակվող համաճարակը:
Այդ մեկ տարվա ընթացքում հակակորոնավիրուսային միջոցառումների իրականացմանը երկաթուղին ծախսել է շուրջ 17 միլիոն դրամ:
Ընկերության ձեռնարկությունների կարիքների համար ձեռք են բերվել 85 հազար տարբեր տեսակի դիմակներ, ավելի քան մեկ տոննա տեխնիկական սպիրտ և մոտ երկու տոննա հակաբակտերիալ գել: Սեփական նախաձեռնությամբ ընկերությունը անվճար տեղափոխում է համաճարակի պատճառով գործուղումների մեկնող բուժաշխատողներին՝ տարվա ընթացքում արդեն տեղափոխել է շուրջ 1800 բուժաշխատող:
Երկաթուղին շարունակում է պահպանել COVID-19-ի տարածումը կանխելու և վիրուսին հակազդելու միջոցները: Այսպես, բոլոր երկաթուղային կայարաններն օդափոխվում և ախտահանվում են հատուկ միջոցներով, կայարաններում ստեղծված են հատուկ սենյակներ, որոնք անհրաժեշտության դեպքում տրամադրվում են հիվանդության նշաններ ունեցող ուղևորներին կամ աշխատակիցներին: Մերձքաղաքային բոլոր էլեկտրագնացքները մաքրվում են ախտահանման լուծույթներով` մեկնումից առաջ և հետո: Բոլոր սպասասրահներում և վագոններում տեղադրված են սանիթայզերներ:
Ուղևորների հետ աշխատող բոլոր աշխատակիցները (ուղեկցորդներ, գանձապահներ, վերահսկիչներ, կայարանների հերթապահներ, լոկոմոտիվային բրիգադներ և այլն) ապահովված են բժշկական դիմակներով, պաշտպանիչ ձեռնոցներով և հակասեպտիկներով: Հարավկովկասյան երկաթուղու վարչական շենքի, դեպոների, գծային համալիրի ձեռնարկությունների մուտքերի մոտ աշխատողներն անցնում են պարտադիր ջերմաչափում: Բոլոր աշխատակիցներին տրամադրվում են բժշկական դիմակներ, ձեռնոցներ և հակասեպտիկներ, ինչպես նաև կորոնավիրուսային վարակի կանխարգելման մասին հուշաթերթիկներ: Բոլոր գրասենյակային տարածքներում պահպանվում են սոցիալական հեռավորության նորմերը (1,5-2 մետր):
Ինչպես նշել է ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը, ընկերությունը բոլոր միջոցներն է ձեռնարկում իր աշխատակիցներին և ուղևորներին պաշտպանելու համար.
«Երկաթուղին ռազմավարական նշանակության օբյեկտ է, և մենք պետք է ապահովենք դրա անխափան և անվտանգ աշխատանքը` համագործակցելով պետական ​​մարմինների և Առողջապահության նախարարություն հետ: Սանիտարահիգիենիկ խիստ հսկողությունը և աշխատանքային կարգապահությունը մեզ թույլ տվեցին նման դժվար ժամանակահատվածում՝ առանց նույնիսկ մեկ օրով աշխատանքը դադարեցնելու, ապահովել անխափան տրանսպորտային հաղորդակցությունը պետության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող երկաթուղային տրանսպորտի ոլորտում»:

Год в условиях коронавируса: на ЮКЖД продолжают соблюдать меры по противодействию COVID-19
Уже больше года Южно-Кавказская железная дорога работает в «чрезвычайных» условиях, которые диктует пока еще продолжающаяся эпидемия коронавирусной инфекции.
За этот период на реализацию антикоронавирусных мероприятий затрачено порядка 17 млн драмов. В том числе для нужд предприятий компании было закуплено 85 тысяч лицевых масок различного типа, более одной тонны технического спирта и порядка двух тонн антибактериального геля. По своей инициативе компания бесплатно перевозит медицинских работников, командированных по причине пандемии. За год перевезено порядка 1800 медработников.
На железной дороге продолжают соблюдать меры по профилактике и противодействию распространению вируса COVID-19. Так, все вокзалы железной дороги проветриваются и дезинфицируются специальными средствами, выделены специальные помещения для пассажиров и работников с признаками недомогания. Все пригородные электропоезда до и после выхода в рейс обрабатываются дезинфицирующими растворами. Во всех залах ожидания и вагонах установлены санитайзеры.
Все работающие с пассажирами сотрудники (проводники, кассиры, контролеры, дежурные по вокзалам и станциям, локомотивные бригады и другие) обеспечены медицинскими масками, защитными перчатками и антисептиками. На входах в административное здание ЮКЖД, депо, предприятий путевого комплекса осуществляется дистанционный замер температуры сотрудников. Все сотрудники обеспечены медицинскими масками, защитными перчатками и антисептиками, им предоставлены памятки по профилактике коронавирусной инфекции. Во всех служебных помещениях соблюдаются нормы социальной дистанции (1,5-2 метра).
Как отметил генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников, компания предпринимает меры для максимальной защиты своих сотрудников и пассажиров: «Железная дорога является стратегическим объектом, и мы должны обеспечивать ее бесперебойную и безопасную работу в сотрудничестве с государственными органами, Министерством здравоохранения. Жесткий санитарно-гигиенический контроль и трудовая дисциплина позволили нам гарантировать бесперебойное транспортное сообщение в стратегической для государства сфере железнодорожных перевозок в столь сложный период, ни на день не прекратив работу».