ՍՈւ-30 ինքնաթիռների հրթիռների մասին հայտարարություններս իրար չեն հակասում. Փաշինյան
Ցավոք, պատերազմի ընթացքում մենք չէինք հասցրել ձեռք բերել այն անհրաժեշտ բոլոր աքսեսուարները, հրթիռները, որոնք հնարավորություն կտային ՍՈւ 30 գերժամանակակից զենքը կիրառել իր նշանակությամբ և հզորությամբ, այսօր ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«ՍՈւ 30 ինքնաթիռները Հայաստան են եկել 2020 թվականի մայիսին, և այո՛, իրականացրել են վարժական թռիչքներ, և օգտագործել են հրթիռներ, որոնք նախկինում Հայաստանի զինանոցում արդեն իսկ եղած են եղել։ Կոնկրետ ռազմական իրավիճակում դրանց օգտագործման կամ չօգտագործման վերաբերյալ որոշումները կայացվել են ըստ այնմ, թե եղած սպառազինությունն ինչքանով է հնարավորություն տալիս, որպեսզի այդ ինքնաթիռները կատարեն իրենց առաջ դրված մարտական խնդիրները», - ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, թե այն, ինչ ասել է Օհանավան գյուղում, և այն, ինչ նախկինում հայտարարել է ՍՈւ 30 ինքնաթիռների վերաբերյալ, իրար չեն հակասում։
«Ցավոք, պատերազմի ընթացքում մենք չէինք հասցրել ձեռք բերել այն անհրաժեշտ բոլոր աքսեսուարները, հրթիռները, որոնք հնարավորություն կտային ՍՈւ 30 գերժամանակակից զենքը կիրառել իր նշանակությամբ և հզորությամբ», - ասաց Փաշինյանը։

Unfortunately during the war the government failed to acquire all the necessary accessories, missiles that would have given opportunity to apply SU-30 new generation weapon at its full power, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the parliament today.
“SU-30 fighters arrived in Armenia in May 2020 and yes, they implemented exercise flights and used the missiles Armenia had in its arsenal,” Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said, adding that the decision to apply them or not was made assessing the opportunity of fulfillment of their task with the existing ammunition.
He also noted that his statements made during the visit to Aragatstotn province and previously do not contradict one another.