Մակրոն. Մենք պետք է հստակեցնենք ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի տեղը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը անհրաժեշտ է համարում հստակեցնել ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի տեղը` միաժամանակ մատնանշելով Անկարայի հետ երկխոսության կարևորությունը, այդ թվում` անվտանգության և միգրացիայի հարցերում:
«Ֆրանսիայի դիրքորոշումը շատ հստակ էր: Երբ Արևելյան Միջերկրական ծովում տեղի էին ունենում միակողմանի գործողություններ (Թուրքիայի կողմից՝ խմբ.), մենք դատապարտում էինք, իսկ հետո գործում՝ ուղարկելով ֆրեգատներ: Այնուհետև մենք հասանք այն բանի, որ դա դատապարտվեց 2020-ի սեպտեմբերին՝ Եվրոպական խորհրդի մակարդակով», - ասել է Մակրոնը France 5 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում՝Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի և Ֆրանսիայի և Թուրքիայի հարաբերությունների մասին վավերագրական ֆիլմի շրջանակում:
«Եվ ինչպես ես ասել եմ մեկ տարի առաջ, ենթադրում եմ, որ ՆԱՏՕ-ն այդ հարցում այնքան էլ պարզ չէ... Մենք պետք է հստակեցնենք ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի տեղը: Սովորաբար դաշնակիցների հետ հարաբերություններում չեն անում այն, ինչ Թուրքիան արել է վերջին ամիսներին», - ընդգծել է Ֆրանսիայի ղեկավարը:
Միևնույն ժամանակ, Մակրոնը նշել է Թուրքիայի հետ երկխոսություն վարելու անհրաժեշտությունը: «Ամեն ինչ պետք է արվի, որպեսզի Թուրքիան երես չթեքի Եվրոպայից և գնա դեպի ավելի մեծ կրոնական ծայրահեղականությանն ընդառաջ կամ աշխարհաքաղաքական ընտրության, ինչը մեզ համար էլ ավելի վտանգավոր կամ բացասական կլինի», - ասել է նա:

Макрон заявил о необходимости прояснить место Турции в НАТО
Президент Франции Эммануэль Макрон считает необходимым прояснить место в Турции в НАТО, при этом указывает на важность диалога с Анкарой, в том числе по вопросам безопасности и миграции.
«Позиция Франция была предельно ясной. Когда были односторонние действия (со стороны Турции - ред.) в Восточном Средиземноморье, мы осудили, а потом действовали, отправив фрегаты. Затем мы добились того, чтобы это получило осуждение в сентябре 2020 года на уровне Евросовета», - сказал Макрон в интервью телеканалу France 5 в рамках документального фильма, в котором шла речь о турецком президенте Тайипе Эрдогане и отношениях Франции и Турции.
«И как я говорил еще год назад, полагаю, что НАТО недостаточно ясна по этому вопросу... Нам необходимо прояснить место Турции в НАТО. Обычно в отношениях с союзниками не делают то, что делала Турции последние месяцы», - подчеркнул французский лидер.
Вместе с тем Макрон указал на необходимость вести диалог с Турцией. «Нужно делать все, чтобы Турция не повернулась спиной к Европе и не пошла навстречу большему религиозному экстремизму или геополитическому выбору, который будет еще более опасен или негативен для нас», - отметил он.