Մակրոն. Թուրքիան կմիջամտի Ֆրանսիայում կայանալիք գալիք ընտրություններին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մտահոգություն հայտնել, որ Թուրքիան կարող է փորձել ազդել Ֆրանսիայի գալիք ընտրությունների վրա:
«Սպառնալիքները քողարկված չեն, ուստի կարծում եմ, որ մենք պետք է շատ խելամիտ լինենք», - երեքշաբթի ասել է Մակրոնը France 5-ին տված հարցազրույցում:
Միևնույն ժամանակ, նա չի հստակեցրել, թե ինչպես և որ ընտրություններին Թուրքիան կարող է փորձել միջամտել. շրջանային ընտրություններ հունիսին են, իսկ 2022 թվականին՝ նախագահական: Նա միայն ասել է, որ Թուրքիան «խաղալու է հասարակական կարծիքի վրա»:
Միաժամանակ, նրա խոսքով, Թուրքիայի հետ երկխոսությունը դեռ անհրաժեշտ է, մասնավորապես, սիրիացի փախստականների հարցի շուրջ:
Մակրոնի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հարաբերությունները կտրուկ սրվել են անցյալ տարի, երբ Թուրքիայի առաջնորդը հայտարարել է, որ ֆրանսիացի իր գործընկերոջը «մտավոր ստուգում» է անհրաժեշտ արմատական   իսլամը սահմանափակող ֆրանսիական նոր օրենքի պատճառով:

Макрон предположил вмешательство Турции в предстоящие выборы во Франции
Президент Франции Эммануэль Макрон выразил обеспокоенность тем, что Турция, возможно, попытается повлиять на предстоящие французские выборы.
«Угрозы не завуалированы, поэтому я думаю, что мы должны быть очень здравомыслящими», - сказал Макрон во вторник в интервью телеканалу France 5.
Он, вместе с тем, не конкретизировал, каким образом и в какие выборы Турция может попытаться вмешаться: региональные выборы в июне, президентские выборы в 2022 году или и в то, и в другое. Он сказал только, что Турция будет «играть на общественном мнении».
В то же время, по его словам, диалог с Турцией по-прежнему необходим, в частности, по вопросу о сирийских беженцах.
«Если вы скажете в одночасье: мы больше не можем с вами работать, никаких дискуссий, они откроют двери, и у вас будет 3 млн сирийских беженцев, прибывающих в Европу. Мы должны работать с Турцией», - сказал Макрон.
Отношения между Макроном и президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом резко обострились в прошлом году, когда турецкий лидер из-за нового французского закона, ограничивающего радикальный ислам, заявил, что его французский коллега нуждается в «ментальной проверке».