Սուպերմարկետներից սայլակներով ձու են գնում հետագայում բարձր գնով վաճառելու նպատակով. Շուկայում վերահսկողություն չկա
24/03/2021 11:31
Ձվի շուկայում արհեստական դիֆիցիտ ստեղծել ցանկացողները շտապել, սխալ հաշվարկ են կատարել, ժամկետների մեջ սխալվել են, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ թռչնաբույծների միության նախագահ Սերգեյ Ստեփանյանը։
«Իրենք մտածել են, թե այն ձուն, որ հանում են սպառման շուկայից, բարձր գնով նորից հետ են բերելու շուկա», - ասաց Ստեփանյանը։
Նշենք, որ խանութներում նախորդ երկու օրերին ձվի դեֆիցիտ և գնի կտրուկ բարձրացում էր նկատվել։
Թռչնաբույծների միության նախագահն ասաց, թե իրենք դա ևս նկատել են և շուկայի վերահսկողության պատկան մարմինների ուշադրությունն են հրավիրել։
«Սկսել են ցանցերից մեծ քանակությամբ ձու դուրս բերել, երեկ մենք դա դադարեցրել ենք։ Նկարահանումներ ունենք, թե ոնց են սայլակներով ձու գնում սուպերմարկետներից, ինչն ուղղակի անթույլատրելի է», - ասաց Ստեփանյանը։
Զատկի տոնին շուկայում ձվի պակաս չի լինի, խոստացավ Ստեփանյանը՝ նշելով, թե արտադրողներն իրենց ռեսուրսն ունեն, ամեն ինչ հաշվարկած է. «Զատկի օրերի համար մենք նաև ռեզերվ ունենք»։
Միության նախագահի խոսքով՝ ձվի բացթողնման գինն այս պահին 58-ից մինչև 63 դրամ է։
«Պատկան մարմինները թող ուսումնասիրեն ու այդ շղթայով քայլեն մինչև սպառող։ Մենք մեր ունեցած գործիքակազմով բոլոր միջոցները ձեռնարկում ենք, դիմել ենք նաև պատկան մարմիններին, առաջարկել ենք նաև հանձնաժողով ստեղծել։ Կամ էլ թող իրենք վերահսկեն այդ շուկան։ Վերջիվերջո, չի կարելի ամեն ինչ արտադրողի վրա գցել։ Մեզնից հասնում է արտադրել և ժողովրդին քանակ ապահովել, այն դեպքում, երբ նախորդ տարվա ընթացքում՝ մարտից մինչև նոյեմբեր, ոչ մի ճուտ և ինկուբացիոն ոչ մի ձու չենք կարողացել գնել», - ասաց Ստեփանյանը։
Նա ասաց, որ երեկ 6 հատ ձուն վաճառքում եղել է 500 դրամ, իսկ փչակով ձուն միանգամից վերցրել և տարել են։
«Հարց է առաջանում, թե այդ փչակով ձուն արկղով ոնց են հանում, տանում։ Բացի այդ էլ, արտադրողը գին չի բարձրանում, բայց որոշ մարդիկ օգտվում են դրանից։ Վերահսկելը դժվար չի։ Մենք մեր արտադրության քանակն ամեն օր ապահովում ենք։ Այս պահին 800-850 հազար հատ ձու ենք արտահանում շուկա, մեկ շաբաթ հետո արդեն կլինի 1 մլն-ից ավելի, քանի որ թռչնանոցներ են մտել ածի տակ», -  ասաց թռչնաբույծների միության նախագահը։

В супермаркетах яйца скупают тележками, чтобы потом перепродать. На рынке нет контроля
Желающие создать искусственный дефицит на рынке яиц поспешили, сделали неправильный расчет, ошиблись в сроках, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am председатель Союза птицеводов Армении Сергей Степанян.
«Они думали, что яйца, которые они вывозят с потребительского рынка, опять вернут на рынок по высокой цене», - сказал Степанян.
Отметим, что за прошедшие два дня в магазинах наблюдается дефицит яиц и резкий рост цен.
Председатель Союза птицеводов отметил, что они также заметили это и призвали надлежащие органы по контролю за рынком обратить внимание на это явление.
«Из супермаркетов начали скупать большое количество яиц, вчера мы остановили этот процесс. У нас есть видеоматериалы, на которых видно как яйца скупают тележками, что просто недопустимо», - сказал Степанян.
По словам Сергея Степаняна к празднику Пасхи дефицита яиц не будет. Он отметил, что у производителей есть свой ресурс, все рассчитано: «У нас есть также резерв на эти дни».
По словам председателя Союза птицеводов, сейчас яйца отпускаются по цене от 58 до 63 драмов.
«Надлежащие органы пусть изучат и по этой цепочке дойдут до потребителя. Мы, используя имеющийся у нас инструментарий, предпринимаем все меры, обратились в надлежащие органы, предложили также создать комиссию. Пусть они проконтролируют этот рынок. В конце концов, нельзя все сваливать на производителей. Наша обязанность производить и обеспечивать количество в том случае, когда в прошлом году, с марта до ноября, мы не смогли купить ни цыплят, ни инкубационные яйца», - сказал он.
Сергей Степанян отметил, что вчера 6 яиц продавались по цене 600 драмов, а в супермаркетах сразу покупали ячейками.
«Несмотря на то, что производители не повышают цен, некоторые люди пользуются этим. Проконтролировать не сложно. Мы каждый день обеспечиваем количество нашей продукции. На данный момент экспортируем на рынок 800-850 штук яиц, а через неделю эта цифра будет больше 1 млн.», - отметил Сергей Степанян.