Հաղթանակի շքերթն այս տարի կանցկացվի Ռուսաստանի 28 քաղաքներում
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հայտարրել է, որ Հաղթանակի շքերթն անցկացվելու է ռուսական 28 քաղաքներում: Նրա խոսքերը մեջբերում է «Интерфакс»-ը:
«Բացի Մոսկվայից, ռազմական շքերթներ տեղի կունենան երկրի 27 այլ քաղաքներում: Դրանց կմասնակցի ավելի քան 47 հազար մարդ, շուրջ հազար վեց հարյուր միավոր ռազմական տեխնիկա և ավելի քան երկու հարյուր ինքնաթիռ», - ասել է նա ՊՆ կոլեգիայի նիստում:
Նախարարը նշել է, որ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 76-ամյակին նվիրված տոնակատարությունները կանցկացվեն 377 քաղաքներում և բնակավայրերում:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել էր, որ 2021 թվականին Հաղթանակի շքերթը կանցկացվի սովորական ձևաչափով:
Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի հիշատակման համար անցկացվող ամենամյա ռազմական շքերթը 2020 թվականին հետաձգվել էր և նշանակվել հունիսի 24-ի վրա՝ կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով:

Парад Победы в этом году состоится в 28 городах России
Глава Минобороны России Сергей Шойгу заявил, что Парад Победы пройдет в 28 российских городах. Его слова приводит «Интерфакс».
«Помимо Москвы, военные парады состоятся еще в 27 городах страны. В них примет участие более 47 тысяч человек, порядка тысячи шестисот единиц военной техники и более двухсот воздушных судов», — сказал он на заседании коллегии министерства обороны.
Министр отметил, что торжественные мероприятия, посвященные 76-й годовщине победы в Великой Отечественной войне пройдет в 377 городах и населенных пунктах.
Ранее пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил, что в 2021 году Парад Победы пройдет в стандартном формате.
В 2020 году ежегодно проводимый военный парад в ознаменование победы в Великой Отечественной войне был перенесен на 24 июня, в связи с пандемией коронавируса.