Գերմանիան հիասթափված է Բայդենի գործողություններից
Եվրոպական երկրների, մասնավորապես, Գերմանիայի իշխանությունները անհամբեր սպասում էին ԱՄՆ-ի վերադարձին գործընկերային համագործակցության արտաքին և անվտանգության քաղաքականություն՝ նախագահական ընտրություններում Ջո Բայդենի հաղթանակից հետո, բայց դա տեղի չունեցավ: Այս մասին հայտնում է գերմանական Der Tagesspiegel թերթը:
Ըստ թերթի՝ Բայդենի հետ կապված դաշնային կառավարության հույսերը չեն իրականացել: Այսպիսով, նախքան ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Հեյկո Մաասի առաջին անձնական հանդիպումը, Վաշինգտոնը կարևոր հայտարարություն էր արել Աֆղանստանի վերաբերյալ՝ առանց այն համակարգելու իր դաշնակիցների հետ: Բեռլինի հիասթափությունը պայմանավորված էր նաև ամերիկյան իշխանությունների մեկ այլ քայլով. իր գործընկերոջ հետ հանդիպումից հետո Բլինկենը պահանջել է «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարի դադարեցում և չի բացառել հետագա պատժամիջոցները՝ դրա շինարարության ավարտը կանխելու համար:
«Դա այն է, ինչ [ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ] Թրամփը միշտ սպառնացել է անել: Նույնիսկ գազատարի գերմանացի հակառակորդները կտրականապես դեմ են ԱՄՆ արտատարածքային պատժամիջոցներին», - գրում է հոդվածի հեղինակը:

В Германии рассказали о разочаровании действиями Байдена
Власти европейских стран, в частности Германии, с нетерпением ждали возвращения США к партнерскому сотрудничеству во внешней политике и политике безопасности после победы Джо Байдена на президентских выборах, однако этого не произошло. Об этом сообщает немецкая газета Der Tagesspiegel.
По данным издания, надежды федерального правительства в отношении Байдена не оправдались. Так, перед первой личной встречей госсекретаря США Энтони Блинкена и министра иностранных дел Германии Хайко Мааса Вашингтон сделал важное заявление по Афганистану, не согласовав его с союзниками. Разочарование Берлина вызвал и другой шаг американских властей: после встречи с коллегой Блинкен потребовал остановки газопровода «Северный поток-2» и не исключил дальнейших санкций, чтобы помешать завершению его строительства.
«Именно это всегда угрожал сделать [предыдущий президент США Дональд] Трамп. <...> Даже немецкие противники трубопровода категорически против экстерриториальных санкций США», — пишет автор статьи.