Բրազիլիայում COVID-ից մահացությունների թիվը գերազանցել է 300 հազարը
Բրազիլիայում համավարակի սկզբից ի վեր COVID-19-ից ավելի քան 300 հազար մարդ է մահացել: Այս մասին հինգշաբթի՝ մարտի 25-ին, հայտարարել է «Ինտերֆաքս-Ուկրաինան»՝ հղում անելով երկրի առողջապահության նախարարության տվյալներին:
Չորեքշաբթի COVID-19- ից մահացությունների թիվը կազմել է 2,9 հազար մարդ: Այսպիսով, կորոնավիրուսի նոր տեսակի հետ կապված ամբողջ համավարակի ընթացքում մահվան դեպքերի ընդհանուր թիվը հասել է 300 685-ի:
Միայն անցած 75 օրվա ընթացքում Բրազիլիան արձանագրել է կորոնավիրուսից հաստատված 100 հազար մահ: Առողջապահության փորձագետները կարծում են, որ մեղավոր է վիրուսի դեմ պայքարում քաղաքական համակարգվածության բացակայությունը, ինչպես նաև բժշկական արձանագրությունների անտեսումը:
Բրազիլիայի նախագահ Ժաիր Բոլսոնարուն, որը ևս վարակվել էր կորոնավիրուսով, երկարատև ժամանակ COVID-19-ն անվանում էր սովորական գրիպ:
Ներկայումս Բրազիլիան աշխարհում զբաղեցնում է երկրորդ տեղը COVID-19-ով մահվան դեպքերի քանակով, առաջին տեղում ԱՄՆ-ն է՝ ավելի քան 545 հազար մահվան դեպքով:
Ընդհանուր առմամբ, աշխարհում վիրուսի տարածման սկզբից ի վեր COVID-19–ով վարակվածների թիվը հասել է 124 560 474-ի, ավելի քան 2,7 միլիոն վարակակիր է մահացել:

В Бразилии число умерших от COVID превысило 300 тысяч
В Бразилии с начала пандемии от COVID-19 умерло более 300 тысяч человек. Об этом в четверг, 25 марта, сообщает Интерфакс-Украина со ссылкой на данные Минздрава страны.
В среду число скончавшихся от COVID-19 составило 2,9 тыс. человек. Таким образом, общее число летальных исходов за все время пандемии, связанных с новым типом коронавируса, достигло 300 685.
Только за последние 75 дней в Бразилии было зарегистрировано 100 тысяч подтвержденных смертей от коронавируса. Эксперты в области здравоохранения считают, что в этом виновато отсутствие политической координации в борьбе с вирусом, а также пренебрежении медицинскими протоколами.
Президент Бразилии Жаир Болсонару, сам переболевший коронавирусом, на протяжении длительного времени называл COVID-19 обычным гриппом.
В настоящий момент Бразилия занимает второе место по числу скончавшихся от COVID-19, на первом месте США с более 545 тыс. летальных исходов.
По данным университета Джонса Хопкинса, всего за время пандемии в стране заразилось 12 млн.220 тыс. 11 человек, более 10,7 вылечились.
Всего в мире число инфицированных COVID-19 с начала распространения вируса достигло 124 560 474 человек, умерли более 2,7 млн заразившихся.