«Հրապարակ». Ցանկացել են Սերժ Սարգսյանի դեմ ցուցմունք կորզել, չի հաջողվել, ստիպված սուսուփուս բաց են թողնել
26/03/2021 09:56
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ԱԱԾ-ն, զինված ուժերի գնդապետին 6 ամիս կալանքի տակ պահելով, ցանկացել է Սերժ Սարգսյանի դեմ ցուցմունք կորզել, սակայն չի հաջողվել, ստիպված են եղել սուսուփուս բաց թողնել։ Խոսքը ԶՈՒ ռադիոէլեկտրոնային պայքարի բաժնի պետ Վահան Ավետիսյանի մասին է, որին ԱԱԾ-ն կալանավորել էր՝ Սերժ Սարգսյանի իշխանության օրոք 42 մլն դոլարի ձեռք բերված ենթադրյալ անպետք զինատեսակի հետ կապված քրեական գործով:
Մասնավորապես, գնդապետից ցանկացել են կորզել, թե Սերժ Սարգսյանը ՏՈՐ հակաօդային զենիթահրթիռային համակարգեր է ձեռք բերել և «ատկատ» ստացել դրա դիմաց։
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի մարտի 11-ին Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքում սահմանադրական հանրաքվեի նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը Սերժ Սարգսյանի հասցեին, ի թիվս այլ մեղադրանքների, ասել էր, որ Սարգսյանի իշխանությունը 42 մլն դոլարի զենք է ձեռք բերել, որը հնարավոր չէ կիրառել ռազմական գործողությունների ժամանակ:
Հիշեցնենք նաև, որ Վահան Ավետիսյանն ապրիլի 3-ին կալանավայրից բաց նամակով դիմել էր ՀՀ վարչապետին և ասել, որ ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանի և նրա տեղակալ Ստեփան Գալստյանի կողմից հետապնդումների է ենթարկվում: Ըստ Ավետիսյանի, վերջիններս խոչընդոտում են իր գործունեությունն ԱԺ ապրիլյան քննիչ հանձնաժողովում: Ավետիսյանը, զինված ուժերից զորացրվելուց հետո, որպես փորձագետ՝ աշխատանքի էր անցել քննիչ հանձնաժողովում: Նշենք, որ այս քրեական գործի ընթացքի վերաբերյալ ոչ մի բան հանրությանը դեռևս իրավապահները չեն հայտնել։ Վահան Ավետիսյանի պաշտպանը ևս հրաժարվեց պարզաբանումներ տալ՝ ասելով, որ գործը պետական գաղտնիքի անվան տակ է քննվում»։

«Грапарак»: СНБ хотела выудить показания против Сержа Саргсяна, однако не удалось
Служба национальной безопасности 6 месяцев содержала под арестом полковника ВС, чтобы выудить показания против Сержа Саргсяна, однако это не удалось, и СНБ вынуждена была молча отпустить его, пишет газета «Грапарак». Речь идет о начальнике управления войск радиоэлектронной борьбы ВС Ваане Аветисяне, которого СНБ арестовала по уголовному делу, связанному с приобретением в период президентства Сержа Саргсяна предположительно некачественного оружия на 42 млн. долларов.
В частности, СНБ хотела, чтобы полковник дал показания, что при закупке ЗРК «ТОР» Серж Саргсян получил «откат».
Напомним, 11 марта в общине Татев Сюникской области во время предвыборной кампании по конституционному референдуму премьер-министр Никол Пашинян среди прочих обвинений в адрес Сержа Саргсяна заявил, что власти Саргсяна приобрели оружие на 42 миллиона долларов, которое нельзя использовать во время боевых действий.
Напомним также, что Ваан Аветисян 3 апреля обратился с открытым письмом из заключения к премьер-министру и сказал, что подвергается преследованию со стороны начальника ГШ ВС Артака Давтяна и его заместителя Степана Галстяна. По словам Аветисяна, последние препятствуют его деятельности в следственной комиссии по изучению обстоятельств Апрельской войны. Аветисян после демобилизации из Вооруженных сил работал в следственной комиссии как эксперт.
Отметим, что следственные органы пока не предоставляли общественности никакой информации об этом уголовном деле. Адвокат Ваана Аветисяна также отказался предоставить разъяснение, ответив, что дело расследуется под грифом секретности и государственной тайны.