Միջամտություն է դատարանների անկախությանը. դատավորը՝ դատավորի դեմ վարույթ հարուցելու քաղաքացիների պահանջի մասին (Տեսանյութ)
26/03/2021 15:11
Այն, որ քաղաքացիները կարող են դիմել դատավորի դեմ վարույթ հարուցելու պահանջով, դատավոր Դավիթ Հարությունյանն անընդունելի փոփոխություն է համարում: Լրագրողների հետ զրույցում նա ասաց՝ իրեն հայտնի չէ աշխարհի որևէ դեպք, երբ քաղաքացին ստանձնում է մեղադրողի դեր՝ կարգապահական վարույթի շրջանակներում:
«Աշխարհում դա միջնորդավորված է տեղի ունենում: Պատճառաբանություններ եմ լսել, թե դա անձի իրավունքներից է բխում: Արդյոք անձի իրավունքների՞ց է բխում, եթե անձը մասնագիտական հմտություններ չունի, կարո՞ղ է պաշտպանել մեղադրանքը դատավորի նկատմամբ, եթե դա միջնորդավորված չլինի», - նկատեց Հարությունյանը:

Это вмешательство в независимость судов – Давид Арутюнян о предоставлении гражданам права возбуждения дисциплинарного производства в отношении судьи
26/03/2021 15:46
Судья Давид Арутюнян считает недопустимыми поправки в Судебный кодекс, согласно которым граждане также могут обращаться в Высший судебный совет для привлечения судей к дисциплинарной ответственности. В беседе с журналистами судья заявил, что ему неизвестен какой-либо случай в мире, когда в рамках дисциплинарного производства гражданину предоставляется роль обвинителя.
«Во всем мире это происходит опосредовано. Я слышал аргументацию, что это вытекает из прав человека. Если у человека нет профессиональных навыков, как может защитить обвинение против судьи, если это происходит неопосредованно», - отметил Давид Арутюнян.