Մակրոնը հայտարարել է «նոր տիպի համաշխարհային պատերազմի» մասին
Եվրոպան բախվում է «նոր տիպի համաշխարհային պատերազմի»՝ կապված պատվաստումների հետ: Այս մասին, ինչպես հայտնում է Le Figaro-ն, հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ԵՄ վիրտուալ գագաթնաժողովի առաջին օրվան հաջորդած ասուլիսում:
Նրա խոսքով՝ դա տեղի է ունեցել, այդ թվում՝ «պատվաստանյութերի միջոցով ազդեցություն թողնելու Ռուսաստանի ու Չինաստանի ցանկության» պատճառով: Ֆրանսիայի ղեկավարը կարծիք է հայտնել, որ ստեղծված իրավիճակում Եվրոպան պետք է անկախ լինի նման դեղամիջոցների արտադրության հարցում:
Մակրոնը խոստացել է, որ առաջիկա ամիսներին Եվրոպան կավելացնի կորոնավիրուսային պատվաստանյութերի արտադրությունը և կդառնա պատվաստանյութերի խոշորագույն արտադրողը: Միևնույն ժամանակ, նա առաջարկել է արգելափակել պատվաստանյութերի արտահանումը, եթե արտադրողը Եվրոպա մատակարարելու հարցում իր պարտավորությունները չի կատարում:
Ֆրանսիայի ղեկավարը նշել է, որ Pfizer-ն ու Moderna-ն, ի տարբերություն AstraZeneca-ի, հավատարիմ են իրենց պարտավորություններին:

Макрон заявил о «мировой войне нового типа» из-за вакцин
Европа столкнулась с «мировой войной нового типа», связанной с вакцинацией. Об этом, как сообщает издание Le Figaro, заявил президент Франции Эммануэль Макрон на пресс-конференции по итогам первого дня виртуального саммита Евросоюза.
По его словам, это произошло в том числе из-за «стремления России и Китая оказать влияние с помощью вакцин». Французский лидер выразил мнение, что в сложившейся ситуации Европе следует быть самостоятельной в вопросе производства таких препаратов.
Макрон пообещал, что в ближайшие месяцы Европа увеличит объемы производства вакцин против коронавируса и станет крупнейшим их производителем. При этом он предложил блокировать экспорт вакцин, если производитель не выполняет обязательства по поставкам в Евросоюз.
Французский лидер отметил, что компании Pfizer и Moderna, в отличии от AstraZeneca, придерживаются своих обязательств.