Տավուշից Ադրբեջանին տարածքներ հանձնելու մասին խոսակցությունները բացասաբար են ազդել ներդրումների վրա. 4 միլիոն դոլարի ներդրումը կանգնել է. մարզպետ
26/03/2021 13:00
Տավուշի սահմանում ամեն ինչ հանգիստ է, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը։
«Մենք որևէ սահմանային փոփոխության քննարկում, որևէ տեղեկատվություն չունենք», - ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է ռուս զինվորների այցելությանը մարզ, մարզպետն ասաց, թե դա մշտական բնույթ ունի ու կապված է ՊՆ-ի ֆունկցիաների հետ։
«Մնացած հարցերով խնդրում եմ դիմեք Պաշտպանության նախարարություն», - հորդորեց Չոբյանյանը։
Նա պնդեց՝ Տավուշի մարզից տարածքների հանձնում չի լինելու:
«Ես բացառում եմ Տավուշի մարզի շրջաններ հանձնելու գործընթացը, եթե Տավուշի մարզի սահմանին որևէ վտանգ լինի, առաջինը ես կկանգնեմ այդ սահմանին վտանգը չեզոքացնելու համար», - ասաց մարզպետը։
Հայկ Չոբանյանի խոսքով՝ սահմանների, տարածքների հանձնման հետ կապված հայտարությունները բացասական ազդեցություն են ունենում մարզում ներդրումային միջավայրի վրա։
«Այս պահին ունենք ներդրողներ, որոնք կասեցրել են իրենց գործունեությունը՝ այդ լուրերի տարածման հետ կապված։ Մենք ունենք շատ խոշոր ներդումյաին ծրագիր անասնապահության ոլորտում՝ 4 միլիոն դոլար ընդհանուր արժողությամբ, այդ ծրագիրը հիմա դեռևս կանգնած է, արդեն գտնվում ենք, կարծես թե, խնդրի լուծման փուլում, բայց այդ խոսակցությունների ժամանակ այդ ծրագիրն ուղղակի կանգնեց ու ներդրողները ժամանակ ուզեցին, որ հասկանան՝ արդյոք հաստատում են իրենց մասնակցությունը», - հայտարարեց Տավուշի մարզպետը։
Նա ասաց, թե դիմել են դատարան, որ նման ապատեղեկատվություն տարածողները հասկական՝ պետք է լինի նաև պատասխանատվություն։
Հարցին՝ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանին նկատի ունե՞ք, մարզպետը պատասխանեց. «Այո, խոսքը վերաբերում է Հրանտ Բագրատյանի կողմից կատարված հայտարարությանը, որից հետո եղել են տարբեր հրապարակումներ»։

Разговоры о сдаче территорий Тавушской области Азербайджану негативно повлияли на инвестиционную среду – губернатор
26/03/2021 13:51
На границе Тавушской области все спокойно, заявил сегодня журналистам губернатор Тавуша Айк Чобанян.
«У нас нет никаких обсуждений, никакой информации об изменении границы», - сказал он.
Что касается приезда российских военных в область, то губернатор отметил, что такие визиты бывают постоянно и связаны с функциями Минобороны.
«По остальным вопросам прошу обращаться в министерство обороны», - призвал губернатор.
Айк Чобанян утверждает, что в Тавушской области не будут сдаваться территории.
«Я исключаю процесс сдачи районов Тавушской области, в случае какой-то угрозы границам Тавушской области я первым встану на эту границу, чтобы нейтрализовать угрозу», - сказал губернатор.
По его словам, заявления о сдаче территорий в Тавушской области оказывают негативное влияние на инвестиционную среду.
«На данный момент у нас есть инвесторы, которые приостановили свою деятельность из-за распространения этих слухов. В нас есть очень крупная инвестиционная программа в сфере животноводства, общей стоимостью 4 млн. долларов, но она пока приостановлена. Мы уже вроде были на этапе решения проблемы, но во время этих разговоров программа была просто приостановлена  и инвесторы попросили время, чтобы понять, будут ли они участвовать в этой программе», - заявил губернатор Тавуша.
Он также сообщил, что обратился в суд, чтобы те, кто распространяет подобную дезинформацию, поняли, что будут привлечены к ответственности.
На вопрос, вы имеете в виду бывшего премьер-министра Гранта Багратяна, губернатор ответил: «Да, речь идет об озвученном Грантом Багратяном заявлении, после которого были различные публикации».