Բրազիլիան մշակել է սեփական COVID-պատվաստանյութը
Բրազիլիայի Սան Պաուլո նահանգի Բութանթանի կենսաբժշկական ինստիտուտը հայտարարել է սեփական արտադրության կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի փորձարկումներ սկսելու պատրաստակամության մասին: ButanVac անվանումը ստացած դեղամիջոցի օգտագործումը նախատեսվում է սկսել հուլիսին, գրում է Bloomberg-ը:
Սան Պաուլոյի նահանգապետն ասել է, որ հենց կարգավորիչը ավանություն տա պատվաստանյութին, փորձարկումները կսկսվեն ապրիլին,: Փորձարկումները տեղի կունենան նաև Թաիլանդում և Վիետնամում:
Մինչև հուլիս երկիրը պատրաստ է սկսել արտադրել մինչև 40 միլիոն չափաբաժին հակրենական դեղամիջոց, որն ի սկզբանե կօգտագործվի հիմնականում հենց Բրազիլիայում:
Բութանթանի ինստիտուտի ղեկավար Դիմաս Կովասի խոսքով՝ դեղամիջոցն արդեն հաջողությամբ փորձարկվել է կենդանիների վրա:

В Бразилии разработали собственную COVID-вакцину
Биомедицинский институт Бутантан в бразильском штате Сан-Паулу заявил о готовности начать испытания вакцины от коронавируса собственной разработки. Начало применения препарата, получившего название ButanVac, запланировано на июль, пишет Bloomberg.
Как только регулятор одобрит вакцину, ее испытания начнутся уже в апреле, заявил губернатор Сан-Паулу Жоау Дориа. Испытания также пройдут в Таиланде и Вьетнаме.
К июлю в стране готовы начать производить до 40 млн доз отечественного препарата, который в начале будет использоваться преимущественно в самой Бразилии.
По словам главы института Бутантан Димаса Коваса, препарат уже успешно прошел испытания на животных. Ковас назвал ButanVac безопасным и подчеркнул, что он дешевле по сравнению с другими COVID-вакцинами.
Не исключено, что для успешной вакцинации от коронавируса может быть достаточно одной дозы ButanVac.