Freedom House-ը կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին չեղարկել վիրավորանքի և զրպարտության համար փոխհատուցման չափի բարձրացման օրենքը
27/03/2021 13:10
Հայաստանի իշխանությունները պարտավոր են ապահովել երկրում մեդիայի և խոսքի ազատությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության հայտարարության մեջ՝ ի պատասխան մարտի 24-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի կողմից «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունման:
«Ցավալի է, որ Հայաստանի կառավարությունն աջակցում է տուգանքներին, որոնք կսահմանափակեն խոսքի ազատությունը և սպառնալիքի տակ կդնեն երկրում լրատվամիջոցների ֆինանսական կենսունակությունը: Քաղաքացիական հասարակությունն արդարորեն քննադատել է օրենքն այն հիմքով, որ այն կարելի է չարաշահել՝ քաղաքական գործիչներին և այլ ազդեցիկ հասարակական գործիչներին քննադատելու համար չափազանց մեծ տուգանքներ գանձելով և անկախ լրատվամիջոցների նկատմամբ քաղաքական ճնշում գործադրելով: Կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին լրջորեն հաշվի առնել քաղաքացիական հասարակության և լրատվամիջոցների մտահոգությունները և չեղարկել օրենքը», - ասել է կազմակերպության՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի ծրագրերի տնօրեն Մարկ Բեհրենդտը:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանի հեղինակած նախագծով վիրավորանքի համար կգործի մինչև 3 միլիոն դրամ տուգանք, զրպարտության դեպքում՝ մինչև 6 միլիոն դրամ։

Freedom House urges Armenian authorities strike down legislation on tripling penalties for insult and defamation
27/03/2021 14:41
In response to the Armenian parliament’s approval of amendments that threaten to curtail media freedom and freedom of expression by significantly increasing fines for defamation and insult, Freedom House issued the following statement:
“It is the responsibility of the Armenian authorities to protect media freedom and free expression in the country,” said Marc Behrendt, director for Europe and Eurasia programs at Freedom House. “It is unfortunate that the Armenian government is supporting fines that will stifle free expression and threaten the financial viability of media outlets in the country. Civil society has rightly criticized the bill on grounds that it could be abused to levy excessive fines and apply political pressure against independent media organizations for criticizing politicians and other powerful public figures. We urge the Armenian authorities to take the concerns of civil society and media organizations seriously, and strike down this legislation.”
On March 24, 2021, the National Assembly of Armenia adopted the legislative draft “On Making Amendments to the RA Civil Legislation,” tripling the maximum penalties for insult and defamation to 3 and 6 million Armenian drams (approximately $5,700 and $11,400), respectively. The bill was adopted without taking into account the views of the Ministry of Justice or the Human Rights Defender’s Office, nor of the civil society and media organizations that expressed serious concerns about it. The Union of Journalists of Armenia has appealed to Armenia’s president not to sign the law, and to send it to the Constitutional Court for review.