«Փաստ». Փաշինյանը գեներալիտետին ասել է, որ քանի ինքը իշխանության լինի, 44-օրյա պատերազմի հետ կապված որևէ քննիչ հանձնաժողով չի ստեղծվելու
27/03/2021 10:03
«Փաստ» թերթը գրում է. «ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի հետ կապված իրավական կազուսը ոչ միայն լուծում չի ստանում, այլև գնալով խորանում է: Օրերս էլ Նիկոլ Փաշինյանը զինված ուժերի բարձրագույն սպայակազմին ներկայացրեց ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նորանշանակ պետ Արտակ Դավթյանին: Այս հանդիպման հետ կապված ուշագրավ մանրամասներ են հայտնի դարձել «Փաստ» թերթին: Կառավարության մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, Փաշինյանը գեներալիտետին ասել է, որ քանի ինքը իշխանության լինի, 44-օրյա պատերազմի հետ կապված որևէ քննիչ հանձնաժողով չի ստեղծվելու, որևէ քննություն չի ընթանալու:
Զինվորականներին ասվել է, որ նրանք հանգիստ լինեն, Արտակ Դավթյանին ընդունեն որպես ԳՇ պետ, իրենք իրենց մեջ քննարկեն, հասկանան պատերազմի հետ կապված թերություններն ու սխալները և պարզապես աշխատեն դրանք շտկելու ուղղությամբ: Ըստ կուլիսներում պտտվող խոսակցությունների, նաև սա է դարձել բարձրագույն սպայակազմի՝ հատկապես վերջին օրերին առավել լոյալ պահվածքի պատճառը, չնայած, մեր տեղեկություններով, գեներալիտետի զգալի մասը շարունակում է մնալ նույն կարծիքին: Հիշեցնենք, որ դեռևս փետրվարի 25-ին Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտարարությամբ էր հանդես եկել՝ պահանջելով Նիկոլ Փաշինյանի և կառավարության հրաժարականը»։

«Паст»: Пашинян сказал генералитету, что пока он у власти, никакая следственная комиссия в связи с 44-дневной войной не будет создана
27/03/2021 11:22
Газета «Паст» пишет, что правовой казус, связанный с начальником Генштаба ВС Армении, не только не решается, но и с каждым днем усугубляется. На днях Никол Пашинян представил высшему офицерскому составу Вооруженных сил новоназначенного начальника ГШ Артака Давтяна. Изданию стали известны довольно примечательные подробности этой встречи.
«Как передают наши источники в правительстве, Пашинян сказал генералитету, что пока он находится у власти, никакая следственная комиссия в связи с 44-дневной войной не будет создана, никакого расследования не будет проведено.
Военным сказано, чтобы они были спокойны, приняли Артака Давтяна как начальника Генштаба, обсудили между собой, поняли допущенные во время войны упущения и ошибки и просто работали над их исправлением. Согласно муссируемым в кулуарах разговорам, причиной наиболее лояльного поведения высшего офицерского состава, особенно в последние дни, в том числе является это. Хотя, по нашим сведениям, значительная часть генералитета продолжает придерживаться прежнего мнения. Напомним, еще 25 февраля Генштаб ВС Армении выступил с заявлением, требуя отставки Никола Пашиняна и правительства», - пишет газета.