Չեխիայի լաբորատորիայում հայտնաբերվել է COVID-19-ի նախկինում անհայտ մուտացիա
Չեխիայի Բրնո քաղաքում Elisabeth Pharmacon լաբորատորիայի աշխատակիցները հայտնաբերել են կորոնավիրուսի նախկինում չգրանցված մուտացիա, Twitter-ում տեղեկացրել է լաբորատորիայի վարիչ, հայտնի համաճարակաբան Օմար Շերին:
«Խոսքն, այսպես կոչված, Spike սպիտակուցի մուտացիա է: Դա բնորոշ սպիտակուց է, որը հայտնվում է SARS-CoV-2 վիրուսի մակերեսին: Ներկայում օգտագործվող պատվաստանյութերն ուղղված են հենց դրան հակազդելուն», - գրել է Շերին:
Փորձագետի կարծիքով, կորոնավիրուսի նոր մուտացիան ավելի վտանգավոր չէ, քան բրիտանական մուտացիան, որը տարածվել է հանրապետությունում: Բացի այդ, երկու շաբաթ առաջ վարչապետ Անդրեյ Բաբիշը հայտարարել է Չեխիայում Հարավային Աֆրիկայի COVID-19 մուտացիայով առաջին հիվանդների մասին:
Այժմ տասը միլիոնանոց Չեխիայում 173,5 հազար մարդ է վարակված կորոնավիրուսով, որից 7,3 հազարը հոսպիտալացված է: Ընդհանուր առմամբ, համավարակի ժամանակահատվածում երկրում հիվանդացել է 1.515 միլիոն մարդ, ապաքինվել է 1.315 միլիոնը, մահացել՝ 25.8 հազարը:

В чешской лаборатории обнаружили неизвестную ранее мутацию COVID-19
Сотрудники лаборатории Elisabeth Pharmacon в чешском городе Брно обнаружили не зарегистрированную ранее мутацию коронавируса, сообщил в Twitter руководитель лаборатории, известный в стране эпидемиолог Омар Шеры.
«Речь идет о мутации так называемого Spike-протеина. Это характерный протеин, проявляющийся на поверхности вируса SARS-CoV-2. Именно на противодействие ему нацелены используемые ныне вакцины», — написал Шеры.
По словам эксперта, новая мутация коронавируса не опаснее распространившейся в республике британской мутации. Кроме того, две недели назад премьер Андрей Бабиш объявил о появлении в Чехии первых пациентов с южноафриканской мутацией COVID-19.
Сейчас в десятимиллионной Чехии коронавирусом заражены 173,5 тысячи человек, из них 7,3 тысячи госпитализированы. В целом за период пандемии в стране заболели 1,515 миллиона человек, выздоровели 1,315 миллиона, умерли 25,8 тысячи человек.