Հայոց ցեղասպանության հարցը ուրացող և ղարաբաղյան հիմնախնդրից փաստացիորեն հրաժարվող իշխանությունը Հայաստանում դատապարտված է. ՀՅԴ Հայ Դատի Կենտրոնական խորհուրդ
29/03/2021 18:45
ՀՅԴ Հայ Դատի Կենտրոնական խորհրդի հայտարարությունը՝ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների վերաբերյալ Հայաստանի իշխանությունների հայտարարությունների առիթով.
Դեռևս 2021 թ. փետրվարի 11-ին, ՀՀ Ազգային ժողովում, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների վերաբերյալ արտգործնախարար Արա Այվազյանի հայտարարու-թյունից հետո, ՀՅԴ Հայ դատի Կենտրոնական խորհուրդը հայտարարությամբ մատնանշեց գործող իշխանությունների վտանգավոր մոտեցումները Թուրքիայի Հանրապետության հետ հարաբերությունների վերաբերյալ: Ըստ այդմ, կարծիք էր հայտնվել, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը նախ՝ պատրաստվում է համակերպվել Արցախի Հանրապետության նկատմամբ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կողմից ագրեսիայի իրականացման հետևանքով ձևավորված ստատուս քվոյի հետ, ինչպես նաև Արցախի տարածքի զգալի մասի բռնազավթմանը, բնակչության տեղահանմանն ու էթնիկ զտումներին։ Երկրորդ` Հայաստանի կառավարությունը փաստորեն հաստատում է, որ Հայաստան-Թուրքիա միջպետական հարաբերությունների ոլորտում ղարաբաղյան հիմնախնդրից բացի, որևէ այլ կնճռոտ հարց գոյություն չունի և իշխանությունները պատրաստվում են մոռացության մատնել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և հատուցման հարցի հետապնդման քաղաքականությունը, ինչպես նաև Հայաստան-Թուրքիա միջպետական սահմանին առնչվող խնդիրները։
Արդեն մարտի 16-ին, ՀՅԴ Բյուրոն, հաշվի առնելով տարբեր պաշտոնյաների հայտարարությունները, միջազգային և տարածաշրջանային զարգացումները և սեփական տեղեկությունները` լեգիտիմությունը կորցրած և հայրենիքի մի կարևոր հատված թշնամուն հանձնած ՀՀ իշխանություններին խստորեն զգուշացրեց՝ Թուրքիայի Հանրապետության հետ չմտնել բանակցային այնպիսի գործընթացների մեջ, որոնք կարող են ենթադրել թուրքական պետության 100-ամյա նպատակների իրագործում։
Վերջին օրերի իրադարձությունները` մասնավորապես վարչապետի, ԱԽ քարտուղարի և ԱԺ փոխխոսնակի հայտարարությունները մեկ անգամ ևս ապացուցում են, որ Հայաստանի կապիտուլյացիոն իշխանությունները հստակ քաղաքականություն են իրականացնում՝ Թուրքիայի Հանրապետության հետ հարաբերությունների, այսպես կոչված, կարգավորման համատեքստում, ինչը փաթեթավորվում է տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների, ապաշրջափակման լոզունգներով, սակայն խորքում նպատակ է հետապնդում մոռացության մատնել մեր ժողովրդի պատմական անցյալը, հրաժարվել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգային պահանջից, իրավական ճանաչել Հայաստան-Թուրքիա միջպետական փաստացի սահմանը, ամբողջապես հրաժարվել ղարաբաղյան հիմնախնդրից, Արցախի տարածքային ամբողջականության վերականգնումից ու կարգավիճակի հարցից և Հայաստանի Հանրապետության տարածքը մի քանի հնարավոր զուգահեռ գործող ուղիներով դարձնել թուրքական երկու պետություններն իրար կապող աշխարհագրական միջանցք:
Հատուկ ցանկանում ենք ընդգծել, որ Հայաստանի իշխանությունները` խոսելով տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների համալիր ապաշրջափակման մասին, Թուրքիային ուղղակիորեն ընդունում են, որպես ղարաբաղյան հակամարտության կողմ, Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացումը դիտարկում են բացառապես ղարաբաղյան հիմնախնդրի թրքահաճո կարգավորման համատեքստում, ինչն ամբողջովին համապատասխանում է տասնամյակներ տևող թուրքական պետական դիրքորոշմանը:
Հայաստանի վարչապետի պաշտոնին կառչած անձը շարունակում է պրիմիտիվ դատողություններ կատարել Թուրքիայի հակահայ թշնամանքի պատճառահետևանքային իրողությունների շուրջ։ Մինդեռ ակնհայտ է, որ հայության դիրքորոշումը հետևանք է ոչ թե հայ և թուրք ժողովուրդների համահավասար պատմական դիմակայության, այլ Թուրքիայի կողմից մեր ժողովրդի դեմ կազմակերպված բնաջնջման և զանգվածային հայրենազրկման։ Իր հերթին Թուրքիայի թշնամական քաղաքականությունը պայմանավորված է ոչ թե հայության կողմից թուրք ժողովրդի նկատմամբ ֆիզիկական հաշվեհարդարների երեւակայածին ծրագրերով, այլ՝ որպես շարունակություն իր նախորդների հակահայ դարավոր քաղաքականությանը՝ նույն համաթուրքական եւ նոր-օսմանական նպատակներով։ Այլ խոսքով՝ Թուրքիան մեզ դիտում է իբրև թշնամի, քանի որ հայկական Հայաստանը համարում է խոչընդոտ իր ծավալապաշտական ծրագրերի իրականացմանը եւ, քանի որ, մենք չենք հրաժարվում մեր պատմական հիշողությունից, ինքնությունից ինչպես և նախընթաց ժամանակահատվածում արժանապատիվ կեցվածք ենք դրսևորել։
Չափազանց ցավալի է, որ ակներեւ այս ճշմարտությունները, որոնք շոշափում են մեր ժողովրդի ազգային ողբերգությունը և բաց նյարդը, ստիպված ենք լինում բացատրել Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձին։
Հարկ ենք համարում նկատել, որ այսօր էլ Թուրքիան շարունակում է բացահայտ թշնամական քաղաքականություն վարել Հայաստանի Հանրապետության ու համայն հայության նկատմամբ, ինչի ամենաակնառու դրսևորումը ղարաբաղյան վերջին պատերազմում Թուրքիայի պետական կառավարման ռազմաքաղաքական համակարգի եւ թուրքական զինուժի բացահայտ և լայնածավալ ներգրավումն էր։
Հայաստանի իշխանությունները սկսել են ժողովրդի գիտակցությունը մանիպուլյացիայի ենթարկել նաև տարածաշրջանային խաղաղության և համակեցության մասին անհիմն ու սին խոսքերով։ Հայաստանը տարածաշրջանում միակ երկիրն է, որը տևական ժամանակ ինքնին եղել է տարածաշրջանային խաղաղության կայուն երաշխավորը. խաղաղությունը տարածաշրջանում խախտվել է մեր հանդեպ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում, հետևապես Հայաստանն այն վերջին երկիրն է, որտեղ պետք է խաղաղություն քարոզել։ Մեր ժողովուրդը ամենից լավը գիտի խաղաղության գինը, բայց իր պատմության հրամայականով գիտի նաև, որ անարժանապատիվ խաղաղությունը միայն ճանապարհ է բացում ապագայի արյունալի պատերազմների համար։
Այսպես կոչված խաղաղության կեղծ քարոզը Հայաստանի իշխանությունները անամոթաբար շարունակում են նույնիսկ այն պարագայում, երբ Թուրքիայի և Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները բացահայտ հավակնություններ են դրսևորում Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ։
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական սահմանի ճակատագրին, ապա պետք է հաշվի առնել, որ սահմանը անօրինական կերպով և որպես թշնամական գործողություն փակվել է հենց թուրքական պետության կողմից։ Հայաստան-Թուրքիա սահմանի փակման գործում Հայաստանը որևէ դերակատարություն չի ունեցել, հետևապես սահմանի բացման գործում առաջին քայլը պետք է անի հենց թուրքական պետությունը։ Այս համատեքստում, Թուրքիան Հայաստանից ակնկալում է ցեղասպանության պահանջատիրության քաղաքականությունից և ղարաբաղյան հիմնախնդրից հրաժարում, որին, ըստ ամենայնի, համաձայնել են Հայաստանի կապիտուլյացիոն իշխանությունները։
Վերջիններիս անգամ ևս զգուշացնում ենք՝ Հայոց ցեղասպանության հարցը ուրացող և ղարաբաղյան հիմնախնդրից փաստացիորեն հրաժարվող իշխանությունը Հայաստանում դատապարտված է։ Դատապարտված է, այդ քաղաքականությունն առհասարակ և եթե իշխանությունները տուրք տան թուրքական պահանջներին և փորձեն մեր ժողովրդի անժամանցելի իրավունքների զիջման գնով Թուրքիայի հետ մտնել բանակցային կասկածելի գործընթացների մեջ, միևնույնն է մեր ժողովուրդը երբեք դա թույլ չի տալու, իսկ որպես հետևանք՝ Հայոց պատմության տարեգրության մեջ ունենալու ենք թրքահաճո և դավաճանի պիտակ կրող իշխանության մասին տխրահռչակ էջեր։
Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների անվտանգության և ազգային-պետական ու համազգային շահերի պաշտպանությունը իրականացնելու համար, կենսական է որ ՀՀ իշխանությունները անմիջապես հեռանան ասպարեզից և ազգային ուղղուածությամբ քաղաքական ուժերը ստանձնեն երկիրը այս ծանր ու վտանգավոր վիճակից հանելու բեռը։

Отрекающаяся от международного признания Геноцида армян и отказывающаяся от карабахского вопроса власть обречена в Армении – Центральный совет «Ай дата» АРФД
29/03/2021 21:29
Центральный совет «Ай дата» АРФ «Дашнакцутюн» выступил с заявлением в связи с заявлениями властей Армении относительно отношений с Турцией.
«Еще 11 февраля 2021 г. после заявления министра иностранных дел Ара Айвазяна в Национальном Собрании относительно отношений Армения-Турция Центральный совет «Ай Дата» АРФД в своем заявлении указал на опасные подходы действующих властей касательно отношений с Турецкой Республикой. В заявлении было высказано мнение, что правительство Республики Армения, во-первых, собирается смириться со статус-кво, сформированным в результате агрессии турецко-азербайджанского тандема против Республики Арцах, а также с оккупацией значительной части территории Арцаха, депортацией населения и этническими чистками. Во-вторых, правительство Армении фактически подтверждает, что в сфере межгосударственных отношений Армения-Турция, кроме карабахской проблемы, нет другого нерешенного вопроса, и власти собираются предать забвению политику международного признания Геноцида армян и вопрос требования компенсации, а также проблемы, связанные с межгосударственной границей Армения-Турция
Уже 16 марта Бюро АРФД, учитывая заявления различных должностных лиц, международные и региональные события и собственную информацию, строго  предупредило утратившие легитимность и сдавшие важную часть Родины власти Армении – не вступать с Турецкой Республикой в такие переговорные процессы, которые могут предполагать реализацию 100-летних целей турецкого государства.
События последних дней, в частности заявления премьер-министра, секретаря СБ, вице-спикера НС, еще раз доказывают, что власти-капитулянты Армении осуществляют четкую политику в контексте так называемой нормализации отношений с Турецкой Республикой. Это преподносится под лозунгами о региональных инфраструктурах, разблокировке, однако в глубине преследует цель предать забвению историческое прошлое нашего народа, отказаться от международного требования признания Геноцида армян, признать фактическую межгосударственную границу Армения-Турция, полностью отказаться от карабахской проблемы, восстановления территориальной целостности и вопроса статуса Арцаха и превратить территорию Республики Армения по нескольким возможным параллельно действующим путям в географический коридор, связывающий два турецких государства.
Особо хотим подчеркнуть, что власти Армении, говоря о комплексной разблокировке региональных инфраструктур, напрямую принимают Турцию в качестве стороны карабахского конфликта, рассматривают открытие границы Армения-Турция исключительно в контексте выгодного Турции урегулирования карабахской проблемы, что полностью соответствует длившейся десятилетиями турецкой государственной позиции.
Человек, цепляющийся за пост премьер-министра Армении, продолжает делать примитивные суждения о причинно-следственных реалиях антиармянской вражды Турции. Между тем, очевидно, что позиция армян является следствием не равноправного исторического противостояния армянского и турецкого народов, а организованного истребления и массового лишения Родины нашего народа со стороны Турции.
В свою очередь враждебная политика Турции обусловлена не мнимыми планами физического сведения счетов с турецким народом со стороны армянства, а продолжением многовековой антиармянской политики ее предшественников, в тех же пантюркистских и неоосманских целях. Другими словами, Турция рассматривает нас как врага, потому что считает армянскую Армению препятствием на пути реализации своих экспансионистских планов, потому что мы не отказываемся от своей исторической памяти, идентичности.
Крайне прискорбно, что нам приходится объяснять занимающему пост премьер-министра Армении человеку эти очевидные истины, затрагивающие национальную трагедию и открытый нерв нашего народа.
Считаем нужным отметить, что и сегодня Турция продолжает проводить откровенно враждебную политику в отношении Республики Армения и всех армян, наиболее очевидным проявлением чего стало открытое и широкомасштабное участие военно-политической системы государственного управления Турции и турецких вооруженных сил в последней карабахской войне.
Власти Армении начали манипулировать сознанием народа также необоснованными и пустыми словами о региональном мире и сосуществовании. Армения – единственная  страна в регионе, которая долгое время сама по себе была стабильным гарантом регионального мира. Мир в регионе был нарушен в результате турецко-азербайджанской агрессии против нас, следовательно, Армения – последняя страна, где нужно пропагандировать мир. Наш народ лучше всего знает цену миру, но императивом своей истории знает и то, что недостойный мир открывает путь для кровопролитных войн в будущем.
Ложную пропаганду так называемого мира власти Армении бесстыдно продолжают даже в том случае, когда высокопоставленные чиновники Турции и Азербайджана проявляют явные претензии на территорию Республики Армения.
Что касается судьбы армяно-турецкой границы, то нужно учитывать, что граница незаконно и в качестве враждебного действия была закрыта именно турецким государством. В деле закрытия армяно-турецкой границы Армения не играла никакой роли, соответственно первый шаг в деле открытия границы должно сделать именно турецкое государство. В данном контексте Турция ожидает от Армении отказа от международного признания Геноцида и отказа от карабахской проблемы, на что, по всей видимости, согласились власти-капитулянты Армении.
Предупреждаем их еще раз: власти, предавшая вопрос Геноцида армян и фактически отказывающиеся от карабахского конфликта, в Армении обречены. Обречена эта политика вообще, и если власти пойдут на турецкие требования и попытаются ценой уступок не имеющих срока давности прав нашего народа войти в сомнительные переговорные процессы с Турцией, наш народ никогда этого не допустит, а, как следствие, в летописи армянской истории появятся печально известные страницы о протурецкой власти, носящей клеймо предателя.
Для обеспечения безопасности и защиты национально-государственных и общенациональных интересов Республики Армения и Республики Арцах жизненно важно, чтобы власти Армении немедленно покинули политическую арену, а политические силы, руководствующиеся национальными интересами, взяли на себя бремя вывода страны из этого тяжелого и опасного положения», - говорится в заявлении.