«Թուրքիայից ազդակներ եմ ստանում, որ ապրիլի 24-ին թուրքական իշխանությունը դիվանագիտական «ձիու քայլ» է անելու». Թուրքագետ
29/03/2021 17:12
Էրդողանը ապրիլի 24-ին հաշտության առաջարկ կանի հայերին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է թուրքագետ Նաիրի Հոխիկյանը:
«Թուրքիայից ազդակներ եմ ստանում, որ ապրիլի 24-ին թուրքական իշխանությունը դիվանագիտական «ձիու քայլ» է անելու՝ վերջնականապես կոտրելու հայկական ազգային իմունիտետը և գրավելու Հայաստանը առանց զենքի։
Էրդողանը ցավակցություն կհայտնի «մեկ դար առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների (ցեղասպանության) երկու կողմի զոհերի» համար և կառաջարկի նոր էջ բացել երկու պետությունների հարաբերությունների համար։
Էրդողանը պատրաստակամություն կհայտնի բացել Հայաստանի հետ սահմանները, վերագործարկել ճանապարհները և երկաթուղիները, սկսել առևտուրը և համատեղ տնտեսական խոշոր ծրագրեր։
Սա այն համեղ պատառն է, որի մեջ դրված թույնը կսպանի հայկական պետականությունը։
Ապրիլի 20-30-ի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հրաժարական տա, որ հունիսի 20-ին կազմակերպվեն արտահերթ ընտրությունները, բայց երբ Էրդողանն անի այդպիսի հաշտության առաջարկ, ՀՀ վարչապետը անպայման կօգտագործի առիթը և կդիմի ժողովրդին՝ նոր, լավ կյանք սկսելու և ընտրությունները չեղարկելու հարցով, ինչին մեծ թվով մարդիկ կպատասխանեն ԱՅՈՈՈՈ՝ առանց հասկանալու, որ «այո» ասում են իրենց ու իրենց զավակների մահվանը։
Պատրաստ լինենք այսպիսի սցենարին։ Մենք՝ «անուղեղ հայրենասերներս», պարտավոր ենք ամեն ինչ անել, որ ձախողենք թուրքական կողմի այդ ծրագիրը։ Հայաստանի ճակատագիրը չեն կարող տնօրինել մի խումբ արկածախնդիր «անհայրենիք տականքներ»։ Թուրքիայի սահմանը կբացվի մի օր, բայց ոչ հիմա և ոչ այսպես», - գրել է թուրքագետը:

Из Турции поступают сигналы, что 24 апреля турецкая власть сделает дипломатический «ход конем» – тюрколог
29/03/2021 18:19
Эрдоган 24 апреля предложит армянам примирение, написал на своей странице в Facebook тюрколог Наири Охикян.
«Я получаю сигналы из Турции, что 24 апреля турецкая власть сделает дипломатический «ход конем», чтобы окончательно уничтожить армянский национальный иммунитет и захватить Армению без оружия.
Эрдоган выразит соболезнование «жертвам произошедших век назад событий (Геноцид армян) с двух сторон» и предложит открыть новую страницу в отношениях двух государств.
Эрдоган заявит о готовности открыть границы с Арменией, разблокировать дороги и железнодорожные пути, начать торговлю и крупные совместные экономические программы.
Это тот лакомый кусок, яд в котором убьет армянскую государственность.
В период с 20 по 30 апреля Никол Пашинян должен подать в отставку, чтобы 20 июня были организованы внеочередные парламентские выборы. Однако, если Эрдоган выступит с предложением о примирении, премьер-министр Армении обязательно использует этот повод и обратится к народу с призывом – начать новую жизнь и объявить выборы недействительными, на который большое количество людей ответят: ДА, не осознавая того, что они говорят это «да» своей смерти и смерти своих детей.
Нужно быть готовым к такому сценарию. Мы – «безмозглые патриоты» – обязаны сделать все, чтобы провалить эту программу турецкой стороны. Судьбой Армении не может распоряжаться группа авантюрных «подонков без родины». Граница с Турцией когда-нибудь откроется, но не сейчас и не таким образом», -  написал Наири Охикян.