Իրավապաշտպանները հայտնում են Մյանմայում բախումների ընթացքում ավելի քան 450 զոհի մասին
Մյանմայում ցուցարարների ու անվտանգության աշխատակիցների բախումների հետևանքով զոհվածների թիվը փետրվարի 1-ից հասել է 459-ի: Այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է Մյանմայի քաղբանտարկյալների օգնության ասոցիացիան իր Twitter-ում:
Փետրվարի 1-ից մինչ այժմ ձերբակալվել է 2559 քաղաքացի, իսկ 119-ի նկատմամբ կալանավորման հրաման է արձակվել:
Ավելի վաղ «The Irrawaddy»-ն հաղորդել էր, որ շաբաթ Մյանմայի տարբեր քաղաքներում ցույցերը ցրելու ընթացքում առնվազն 102 մարդ է մահացել: Լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ ցույցերի ողջ ընթացքում զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 429-ի:
Փետրվարի 1-ին Մյանմայի զինվորականները հայտարարել են արտակարգ դրություն՝ մեկ տարի ժամկետով: Բանակի ներկայացուցիչները դա բացատրել են 2020-ի նոյեմբերին կայացած ընտրություններում լայնամասշտաբ կեղծիքներով:
Զինվորականները կազմել են նախարարների նոր կաբինետ: Փետրվարի սկզբից հանրապետության բնակիչները դուրս են գալիս հակապզինվորական ցույցերի, որոնք խստորեն ճնշվում են անվտանգության ուժերի կողմից:

Правозащитники сообщили о гибели более 450 человек в столкновениях в Мьянме
Число погибших в результате столкновений между участниками акций протеста и сотрудниками силовых ведомств в Мьянме с 1 февраля достигло 459 человек. Об этом в понедельник сообщила Ассоциация помощи политическим заключенным в Мьянме в своем Twitter.
По ее данным, с 1 февраля задержаны 2 559 граждан, а в отношении 119 выдан ордер на арест.
Ранее издание The Irrawaddy сообщило, что во время разгона протестов в разных городах Мьянмы в субботу погибли по меньшей мере 102 человека. По сведениям СМИ, общее число жертв за все время протестов достигло 429.
Мьянманские военные 1 февраля объявили о введении чрезвычайного положения на год и смещении руководства страны. Представители армии объяснили это масштабными фальсификациями на прошедших в ноябре 2020 года выборах. Военные сформировали новый кабинет министров. Жители республики с начала февраля выходят на антивоенные протесты, которые строго пресекаются силами безопасности.