ՀՀ իշխանությունները և Թուրքիան գնում են թուրքական սցենարով, այս ամենն անում են ապրիլի 24-ին ընդառաջ, երբ ԱՄՆ-ն աննախադեպ մոտ է ճանաչման փաստին. Սուրեն Սարգսյան
Վերջին օրերին ակտիվ քննարկվում են հայ-թուրքական հարաբերությունների ապագան: Այս հարցը անկախ Հայաստանի գլոբալ մարտահրավերներից է, որին բախվել են բոլոր նախկին ղեկավարները, Facebook-ում գրել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
«Պետք է հստակ գիտակցել, որ հայ-թուրքական հարաբերություններն ունեն զարգացման 2 հիմնարար սկզբունք:
1. Հարաբերությունների կարգավորում (normalization)
2. Հաշտեցում (reconsiliation)
Սրանք երկու էապես տարբեր սկզբունքներ են: Եթե շատ կարճ, առաջինը ձեռնտու է մեզ, երկրորդը՝ թուրքական կողմին:
Հարաբերութունների կարգավորման կոնցեպտին (առանց նախապայմանների) մեծ հաշվով կողմ են եղել Հայաստանի 3 նախկին նախագահները և աշխատել են այդ ուղղությամբ:
Հաշտեցման կոնցեպտը նշանակում է մոռանալ անցյալը և ամեն ինչ սկսել «մաքուր էջից»: Սա թուրքական օրակարգ է, որից բխում է, որ պետք է մոռանալ Ցեղասպանությունը, մեր արտաքին քաղաքական օրակարգից հանել Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը և սկսել «բարեկամություն» անել: Միաժամանակ, սա նշանակում է սեպ խրել Հայաստանի և սփյուռքի միջև:
Հիմա հասկանալի է չէ՞, թե ինչու է ԱԽՔ-ը հարաբերությունների շտկման կոչ անում, Մակունցը Վաշինգտոնում դեսպան նշանակվում, վարչապետը հայտարարում, որ պետք չէ թշնամիներ ունենալ: Սա է ամբողջ տրամաբանությունը:
Այսինքն, Հայաստանի իշխանությունները և Թուրքիան գնում են թուրքական սցենարով, այս ամենն անում են ապրիլի 24-ին ընդառաջ, երբ միջազգային հիմնական խաղացողը՝ ԱՄՆ-ն աննախադեպ մոտ է ճանաչման փաստին:
Չսիրելի իշխանություններ, եթե ուզում էիք հայ-թուրքական գործընթաց ունենալ, սկսեիք երեք տարի առաջ: Եթե ուզում եք հիմա ունենալ, սկսեք ապրիլի 25-ից՝ եթե ձեր օրակարգը թուրքական ծագման չէ»:

Власти Армении и Турция идут по турецкому сценарию, предпринимают все это в преддверие 24 апреля, когда США очень близки к факту признания – Сурен Саркисян
30/03/2021 13:51
В последние дни активно обсуждается будущее армяно-турецких отношений. Этот вопрос не зависит от глобальных вызовов Армении, с ним сталкивались все прежние руководители страны, написал на своей странице в Facebook международник Сурен Саркисян.
«Нужно четко осознавать, что армяно-турецкие отношения имеют два основных принципа развития.
1. Урегулирование отношений (normalization).
2. Примирение (reconsiliation).
Это два существенно разных принципа. Если коротко, то первый выгоден нам, а второй – турецкой стороне.
Сторонниками концепции урегулирования отношений (без предусловий), по большому счету, были три прежних президента Армении и работали в этом направлении.
Концепция примирения означает – забыть прошлое и все начать «с чистой страницы». Это турецкая повестка, из которой вытекает, что нужно забыть Геноцид армян, снять вопрос международного признания Геноцида армян из нашей внешнеполитической повестки и начать «дружить». Одновременно, это означает – вбить клин между Арменией и Диаспорой.
Сейчас понятно, почему секретарь СБ призывает к корректировке отношений, Макунц назначается послом в Вашингтоне, а премьер-министр заявляет, что не нужно иметь врагов? Вся логика в этом.
То есть, власти Армении и Турция идут по турецкому сценарию, предпринимают все это в преддверие 24 апреля, когда основной международный игрок – США – очень близок к факту признания.
Нелюбимые власти, если вы хотели иметь армяно-турецкий процесс, то начали бы три года назад. А если хотите иметь сейчас, то начните после 25 апреля, если ваша повестка не  турецкого происхождения», - написал Сурен Саркисян.