Լուկաշենկոն պահանջել է չկրճատել նախագահի լիազորությունները
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կառավարության մարմինների միջև լիազորությունների վերաբաշխման վերաբերյալ խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել է, որ նախագահի լիազորությունները չեն կրճատվի և կողմ արտահայտվել նախագահական ուժեղ իշխանությանը, հայտնում է BelTA-ն:
«Նախագահը կպահպանի հիմնական լիազորությունները, որոնք կարող են ազդել վերևից ներքև ցանկացած որոշման վրա», - ասել է նա:
Նրա կարծիքով՝ պետության ղեկավարը պետք է պահպանի նախագահական ուժեղ լիազորությունները:
«Եթե մենք «լուծարենք» ապագա նախագահին (դա ինձ չի վերաբերում), ես նկատի ունեմ լիազորությունները, առաջին հերթին երկիրը գոյություն չի ունենա: Այն կվերանա», - ասել է նա:
Լուկաշենկոն նշել է, որ ոչ թե Ռուսաստանի իշխանությունները չեն «ստիպում Լուկաշենկոյին վերաշարադրել Սահմանադրությունը», այլ Բելառուսի իշխանություններն իրենք են զբաղվել այդ խնդրով երկար ժամանակ:
«Այս փոփոխությունները պետք է տեղի ունենան, քանի որ Լուկաշենկոն հավերժ չի, և մենք չգիտենք, թե ով է լինելու հաջորդը և ինչպիսին կլինի նա՝ բռնապե՞տ, ավտորիտար առաջնո՞րդ, մենք դա չգիտենք», - եզրափակել է Բելառուսի նախագահը:

Лукашенко потребовал не «размывать» полномочия президента
Президент Белоруссии Александр Лукашенко на совещании по вопросам перераспределения полномочий между органами государственной власти заявил, что в стране не будут «размыты» президентские полномочия и выступил за сильную президентскую власть, сообщает «БелТА».
«У президента останутся основные полномочия, которые могут влиять на любое решение снизу доверху», — заявил он.
По его мнению, у главы государства должны оставаться сильные президентские полномочия.
«Если «растворим» будущего президента (не меня это касается), имеются в виду полномочия прежде всего, стране не бывать. Она исчезнет», — сказал он.
Он отметил, что это не власти России «заставляют Лукашенко Конституцию переделывать», а сами власти Белоруссии давно занимаются этим вопросом.
«Эти изменения должны быть, потому что Лукашенко не вечен, и мы не знаем, кто будет следующим и какой он будет, — диктатор, авторитарный руководитель, мы тоже не знаем», — заключил белорусский президент.