Ադրբեջանցիները գողացել են շուռնուխցի Գավրուշի 13 կովն ու քշել դեպի Ադրբեջան. Նաիրա Զոհրաբյան
«Շուռնուխցի Գավրուշ Հակոբյանի անասնագոմը գտնվում է Շուռնուխից Կապան ճանապարհի 500 մետրի վրա։ Հայտնի GPS-յան գծագրումով գոմերից մի քանի մետր այն կողմ արդեն դիրքավորված թուրքն է։ Ուրբաթ օրը ադրբեջանցիները գողացել են Գավրուշի 13 մայր կովերն ու քշել դեպի ադրբեջանական Սեյթազ գյուղ։ Անասունների հետքերով ֆերմերի որդին, ռուս խաղաղապահների հետ գնացել է այդ գյուղը, որտեղ ասել են՝ հա, կտանք ձեր անասուններին ու էդպես էլ մինչ օրս չեն վերադարձրել։
Թուրքի հետ նոր խաղաղասիրական դոկտրին մշակող իշխանության Սյունիքի մարզպետարանից Գավրուշին ասել են՝ հանգիստ նստի տեղդ, ոչինչ մի ձեռնարկի, մենք ռուսներին տեղեկացրել ենք։
Այսինքն, իրենք առ ոչինչ են, ու իրենց միակ գործառնական հույսը ռուս խաղաղապահն է։ Այդ ֆերման շուռնուխցի Գավրուշի մեծ ընտանիքի ապրուստն էր, որը թուրքը տարել է։ Բայց, կարևորը՝ մենք այլևս թուրքի հանդեպ մեր թշնամական դիտակետը պիտի փոխենք։
Հիմա ես չգիտեմ՝ Սյունիքի մարզպետը ևս գելխեղդ է, թե՝ ոչ, բայց հուսամ գոնե կփորձեն ինչ-որ քայլեր ձեռնարկել շուռնուխցի ֆերմերին օգնելու համար։ Եվ քանի որ իշխանական գելխեղդները առանձնապես հավատ չեն ներշնչում, դիմել եմ նաև Ռուսլան Մուրադովին»:

Азербайджанцы крадут скот у армянских фермеров и угоняют в Азербайджан – Наира Зограбян
Депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян сообщила на своей странице в Facebook о том, что в пятницу азербайджанцы украли у жителя села Шурнух Гавруша Акопяна 13 коров и угнали в азербайджанское село Сейтас.
«Хлев для скота жителя Шурнуха Гавруша Акопяна находится в 500 метрах от Шурнуха, по дороге в Капан. Из-за проведенной с помощью печально известной GPS границы, азербайджанцы уже расположились в нескольких метрах от хлевов. В пятницу азербайджанцы украли у жителя села Шурнух Гавруша Акопяна 13 коров и угнали в азербайджанское село Сейтас. Сын фермера вместе с российскими миротворцами по следам угнанного скота пришел в это село, где ему сказали: да, вернем ваш скот, но до сих пор не вернули.
В областной администрации Сюника, разрабатывающей вместе с властями новую миротворческую доктрину с турком, Гаврушу Акопяну сказали: сиди спокойно, ничего не предпринимай, мы уже сообщили русским.
То есть, они ничего собой не представляют и единственная их функция – надежда на российских миротворцев. Эта ферма – средство к существованию для большой семьи Гавруша Акопяна из Шурнуха, однако турок угнал скот. Но важно не это, а то, что отныне мы должны изменить наш враждебный подход к туркам.
Теперь, не знаю, губернатор Сюника тоже волкодав или нет. Однако надеюсь, что он хотя бы попробует предпринять какие-то шаги, чтобы помочь фермеру из Шурнуха. И поскольку правящие волкодавы не внушают особого доверия, я обратилась к Руслану Мурадову», - написала Наира Зограбян