«Փաստ». Փաշինյանը բացահայտ ցույց է տալիս, որ հետքայլ չի անելու, որ նոր գործեր են սարքելու և կարելու. Քաղաքագետ
30/03/2021 09:51
«Փաստ» թերթը գրում է. «ՀՀ վարչապետի աթոռը զբաղեցնող անձը երբևիցե չի թաքցրել և չի թաքցնում, որ իշխանության գալուց հետո ինքն ուղղակիորեն գործեր է սարքում, գործեր է կարում, անում է այն, ինչ իրեն ձեռնտու է՝ արհամարհելով և՛ օրենքները, և՛ Սահմանադրությունը: Իշխանության գալուց հետո ասում էր՝ «մարտի 1-ի գործը մեզ համար բացահայտված է»:
«Բայց անգամ այն դեպքում, երբ բացահայտ խայտառակվել է, առանց ամաչելու նույն տրամաբանության մեջ կրկին հայտարարություններ է անում, ինչը զարմանալի չէ: Նա բացահայտ ցույց է տալիս, որ հետքայլ չի անելու, որ նոր գործեր են սարքելու, կարելու, որպեսզի նույն Ռոբերտ Քոչարյանին և Մարտի 1-ի գործով անցնող նախկին պաշտոնյաներին, իրենց կարծիքով, «ահ ու սարսափի» մեջ պահեն», - «Փաստի» հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը: «Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր Ռուբեն Մելիքյանի կարծիքով էլ, ՍԴ-ի շուրջ ամբողջ գործընթացն այս գործով էր պայմանավորված:
«Եթե ուզում են կարդալ, թող կարդան: Մեծ հաշվով, այդ ընթերցանությունն ընդամենը կարող է բարձրացնել որոշ անձանց իրավագիտակցության մակարդակը, թեպետ կարծում եմ, որ հատկապես «Իմ քայլի» ներկայացուցիչների համար դա ինչ-որ առումով արդեն ուշ է: Մյուս կողմից՝ կարծում եմ, որ շատ ավելի արտահայտիչ է սորոսական ուղղվածություն ունեցող գործիչների պնդումները՝ կապված ՍԴ դատավորների ընտրության ընթացակարգերի հարցերի հետ: Եվ հենց այդ պնդումներից կարելի է ուղիղ հետևություն անել, որ ՍԴ երեք դատավորի հեռացնելու, ՍԴ-ն կազմալուծելու ամբողջ գործընթացը պայմանավորված է եղել հենց այդ գործով և հենց այդ գործով ցանկալի որոշում կայացնելու նպատակով», - ասաց Մելիքյանը»։

«Паст»: Пашинян открыто демонстрирует, что не отступит, и намерен фабриковать новые дела – политолог
30/03/2021 11:08
Занимающий кресло премьер-министра человек никогда не скрывал и не скрывает, что после прихода к власти он просто фабрикует и «шьет» дела и делает то, что выгодно ему, игнорируя как закон, так и Конституцию, пишет газета «Паст».
После прихода к власти он заявил: «Дело 1 марта для нас раскрыто».
«Но даже в том случае, когда он явно опозорился, опять продолжает без стеснения выступать с заявлениями, что неудивительно. Он открыто демонстрирует, что не отступит, что намерен фабриковать, «шить» новые дела, чтобы держать «в постоянном страхе» того же Роберта Кочаряна и проходящих по делу 1 марта бывших должностных лиц», - заявил в беседе с изданием политолог Гагик Амбарян.
По мнению соучредителя общественной организации «Правовой путь» Рубена Меликяна, весь процесс вокруг Конституционного суда был обусловлен этим делом.
«Если хотят прочитать, пусть читают. По большому счету, это чтение может только повысить уровень правосознания некоторых лиц, хотя считаю, что для представителей блока «Мой шаг» это в каком-то смысле уже поздно. С другой стороны, считаю, что более выразительны утверждения деятелей соросовской направленности, которые связаны с вопросами процедур избрания судей Конституционного суда. Именно их этих утверждений можно сделать вывод, что весь процесс расформирования Конституционного суда, избрания трех судей КС был обусловлен этим делом и принятием желательного для них решения по этому делу», сказал Рубен Меликян.