Մյանմայում բողոքի ցույցերի ընթացքում զոհերի թիվը հասել է 510-ի
Մյանմայում փետրվարին սկսված անվտանգության ուժերի և բողոքի զանգվածային ցույցերի մասնակիցների միջև բախումների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 510-ի, հայտնում է Մյանմայի քաղբանտարկյալներին օգնության ասոցիացիան ֆեյսբուքյան իր էջում:
Փետրվարի 5-ից մինչև մարտի 29-ը Մյանմայում ցուցարարների ոստիկանության և զինվորականների բախումների հետևանքով 510 մարդ է զոհվել, ասված է հաղորդագրության մեջ:  Ասոցիացիան երկուշաբթի ստացել է մարտի 29-ին 14 և նախորդող օրերի 37 զոհի մասին հաստատում: Ասոցիացիան հայտնում է, որ բողոքողների և նրանց մեջ չներգրավված քաղաքացիական անձանց մահվան մասին տեղեկություններն անընդհատ ստուգվում են, ուստի յուրաքանչյուր մահ հաստատվելիս թվերը կարող են աճել մեկ օրվա ընթացքում:
Ըստ ասոցիացիայի, մարտի 29-ի դրությամբ ձերբակալված անձանց ընդհանուր թիվը 2574 է: Ասոցիացիան նշում է, որ դրանով արտացոլում է միայն պաշտոնապես ձերբակալված անձանց թիվը, որոնց մեղադրանք է առաջադրվել, և ոչ թե բողոքի ցույցերի ընթացքում կալանավորված անձանց ընդհանուր թիվը, որոնց թիվը զգալիորեն ավելին է:
Փետրվարի 1-ին Մյանմայի զինվորականները հայտարարել են արտակարգ դրություն մեկ տարի ժամկետով: Բանակի ներկայացուցիչները դա բացատրել են 2020-ի նոյեմբերին կայացած ընտրություններում լայնամասշտաբ կեղծիքներով: Զինվորականները կազմել են նախարարների նոր կաբինետ: Փետրվարի սկզբից հանրապետության բնակիչները դուրս են գալիս հակապզինվորական ցույցերի, որոնք խստորեն ճնշվում են անվտանգության ուժերի կողմից:

Количество погибших в ходе протестов в Мьянме увеличилось до 510
Количество погибших в ходе столкновений сил безопасности и участников массовых протестов в Мьянме, начавшихся в феврале, увеличилось до 510 человек, сообщает Ассоциация помощи политическим заключенным Мьянмы (АППЗ) на своей странице в социальной сети Facebook.
С 5 февраля, дня начала массовых протестов против военных властей, по 29 марта, в столкновениях демонстрантов с полицией и военными в Мьянме погибли 510 человек, говорится в сообщении. АППЗ получила в понедельник подтверждения гибели еще 14 человек 29 марта и 37 в предыдущие дни. Ассоциация сообщает, что проверка информации о гибели участников протестов и непричастных к ним гражданских идет постоянно, поэтому цифры могут расти в течение одного для по мере подтверждения каждого случая смерти.
По информации АППЗ, которая ведет ежедневную статистику по погибшим в столкновениях с военными и полицией и арестованным военными властями, общее количество лиц, находящихся под арестом, на 29 марта составило 2574 человека. Ассоциация отмечает, что эта цифра отражает только количество официально арестованных лиц, которым предъявлены обвинения, а не общее количество задержанных в ходе протестов, которых значительно больше.
Мьянманские военные 1 февраля объявили о введении чрезвычайного положения на год и смещении руководства страны. Представители армии объяснили это масштабными фальсификациями на прошедших в ноябре 2020 года выборах. Военные сформировали новый кабинет министров. Жители республики с начала февраля выходят на антивоенные протесты, которые строго пресекаются силами безопасности