Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների շարժական ավանները կհանձնվեն մինչև ապրիլի 5-ը
Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի շարժական ավանները կհանձնվեն ապրիլի 5-ից ոչ ուշ, իսկ խաղաղապահների համար շարժական հիվանդանոցը կբացվի ապրիլի վերջին, լրագրողներին հայտարարել է Պաշտպանության փոխնախարար Դմիտրի Բուլգակովը:
Բուլգակովը մասնակցել է խաղաղապահների համար 250 տեղի համար հաջորդ բլոկ-մոդուլային ավանի Ստեփանակերտում բացման և բնակեցման արարողությանը:
«Այսօր մենք ավարտում ենք 25 նման ավանի կահավորումը, ընթանում է հանձման և բնակեցման գործընթացը: Ամեն ինչ շահագործման կհանձնվի ոչ ուշ, քան ապրիլի 5-ը, այսինքն՝ մեր բոլոր խաղաղապահները կտեղավորվեն», - ասել է բանակի գեներալը:
Բուլգակովը պարզաբանել է նաև, որ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի որոշմամբ Լեռնային Ղարաբաղում կառուցվում է շարժական հիվանդանոց, որտեղ, անհրաժեշտության դեպքում, խաղաղապահներին կտրամադրվի որակյալ օգնություն: Դրա հավաքումը կսկսվի ոչ ուշ, քան ապրիլի 5-7-ը, և շարժական հիվանդանոցը պետք է պատրաստ լինի ամսվա վերջին:
Ռուսաստանի,Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև պայմանավորվածությունների համաձայն`2020 թվականի նոյեմբերի 10-ից Լեռնային Ղարաբաղում հայտարարվում է ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցում:

Мобильные городки для российских миротворцев в Карабахе сдадут до 5 апреля
Мобильные городки для миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе будут сданы в эксплуатацию не позднее 5 апреля, до конца апреля для миротворцев заработает мобильный госпиталь, сообщил журналистам замминистра обороны Дмитрий Булгаков.
Булгаков принял участие в церемонии открытия и заселения в Степанакерте очередного блочно-модульного городка на 250 мест для миротворцев.
«На сегодняшний день мы завершаем оборудование 25 таких городков, идет сдача в эксплуатацию, наладка. Не позднее 5 апреля все будет введено в эксплуатацию, то есть все наши миротворцы будут обустроены», - сообщил генерал армии.
Булгаков уточнил также, что по решению министра обороны России Сергея Шойгу в Нагорном Карабахе строится мобильный госпиталь, где в случае необходимости миротворцам окажут квалифицированную помощь. Его сборка начнется не позднее 5-7 апреля, к концу месяца мобильный госпиталь должен быть готов.
В соответствии с договоренностями президентов России, Азербайджана и премьера Армении, с 10 ноября 2020 г. объявлено полное прекращение всех военных действий в Нагорном Карабахе.