Մեծ Բրիտանիայում տեղադրվել է Գրետա Թունբերգի հուշարձանը (Տեսանյութ)
Մեծ Բրիտանիայում Վինչեստերի համալսարանի մոտակայքում տեղադրվել է շվեդ ակտիվիստ Գրետա Թունբերգի հուշարձանը, հայտնում է BBC-ն:
Համալսարանի ղեկավարությունը հայտնել է, որ այն մարդու չափերով Թունբերգի աշխարհում առաջին հուշարձանն է:
Հուշարձանի արժեքը 24 հազար ֆունտ է, ինչը ուսանողական միության դժգոհությունն է առաջացրել:
Համալսարանի ուսանողական միավորման նախագահ Մեգան Բոլը հայտարարել է, որ Թունբերգը «ֆանտաստիկ օրինակ է բոլորի համար, որպես մարդ, որը բարձրաձայն և հպարտորեն խոսում է կարևոր գլոբալ խնդիրների մասին», բայց ուսանողները չեն աջակցում նրա հուշարձանի տեղադրմանը:
Նա բացատրել է, որ կորոնավիրուսային համավարակի ֆոնին ուսանողները հատկապես ֆինանսական աջակցության կարիք ունեն:

В Британии появился памятник Грете Тунберг (Видео)
В Британии около Университета Уинчестера установили памятник шведской активистке Грете Тунберг, передает «Би-би-си».
В администрации университета заявили, что это первый в мире памятник Тунберг в человеческий рост.
Стоимость памятника составила 24 тысячи фунтов стерлингов, что вызвало недовольство студенческого союза.
Председатель студенческого объединения университета Меган Болл заявила, что Тунберг — это «фантастический образец для подражания для всех, как человек, который громко и гордо говорит о важных глобальных проблемах», но учащиеся не поддержали установку памятника ей.
Она пояснила, что на фоне пандемии коронавируса студенты особенно нуждались в финансовой поддержке.
В университете ответили, что деньги не были отняты от поддержки студентов или отплаты труда работников.