Սմոգը պատել է Նեպալի մայրաքաղաքը
Նեպալի մայրաքաղաք Կատմանդուում օդի աղտոտվածության մակարդակը հասել է վտանգավոր մակարդակի, իշխանությունները չորս օրով փակել են դպրոցները: Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը:
Կրթության նախարարության ներկայացուցիչ Դիպակ Շարման հայտարարել է, որ դպրոցների փակումից տուժել է շուրջ ութ միլիոն աշակերտ:
Շինարարական աշխատանքների փոշին, տրանսպորտային միջոցների արտանետումն ու ածուխի այրման ծուխը ստեղծում են 4 միլիոն բնակչություն ունեցող քաղաքում սմոգ:
Առողջապահության նախարարությունը բնակչությանը խորհուրդ է տալիս մնալ տանը և դուրս չգալ, բացառությամբ՝ արտակարգ իրավիճակների:
Կատմանդուի միջազգային օդանավակայանի պաշտոնյաներն ասում են, որ վատ տեսանելիությունը լրջորեն խոչընդոտում է թռիչքներին:

Столицу Непала окутал рекордный смог
В столице Непала Катманду уровень загрязнения воздуха достиг опасного уровня, власти закрыли школы на четыре дня. Об этом сообщает Reuters.
Представитель министерства образования Дипак Шарма сказал, что закрытие школ затронуло около восьми миллионов учащихся.
Пыль от строительных работ, выхлопные газы транспорта и дым от сжигания угля создают смог, нависший над городом с населением 4 млн человек.
Министерство здравоохранения советует населению оставаться в помещениях и не выходить на улицу, за исключением чрезвычайных ситуаций.
Официальные лица международного аэропорта Непала в Катманду заявили, что плохая видимость серьезно затруднила полеты.