Ռուսաստանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարաները քննարկել են Ղարաբաղում մարդասիրական արձագանքման հետ կապված հարցեր
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հինգշաբթի Մոսկվայում Հայաստանից իր գործընկեր Արա Այվազյանի հետ կայացած հանդիպմանը քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղին վերաբերող մարդասիրական և տնտեսական խնդիրները:
«Կողմերը քննարկել են Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Լեռնային Ղարաբաղում մարդասիրական արձագանքման արդիական խնդիրներին, տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը», - ասված է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Նախարարները մտքեր են փոխանակել նաև երկկողմ համագործակցության արդիական հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ բարձրագույն և բարձր մակարդակի շփումների, երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ:
«Քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային օրակարգի որոշակի թեմաներ», - նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:
Հինգշաբթի ավելի վաղ Լավրովը Մոսկվայում հանդիպել է նաև ադրբեջանցի իր գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ՝ ԱՊՀ երկրների ԱԳՆ ղեկավարների խորհրդի նիստի շրջանակում:

Главы МИД России и Армении обсудили вопросы гуманитарного реагирования в Карабахе
Глава МИД РФ Сергей Лавров обсудил на встрече в четверг в Москве с министром иностранных дел Армении Арой Айвазяном гуманитарные и экономические вопросы, связанные с Нагорным Карабахом.
«Стороны обсудили ход реализации договоренностей лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. Особое внимание уделено актуальным вопросам гуманитарного реагирования в Нагорном Карабахе, разблокированию экономических и транспортных связей в регионе», - говорится в сообщении МИД РФ.
Министры также обменялись мнениями по актуальным вопросам двустороннего сотрудничества, включая контакты на высшем и высоком уровнях, подготовку к 30-летию установления дипломатических отношений между двумя государствами. «Рассмотрены отдельные темы международной повестки дня, представляющие взаимный интерес», - указали в МИД РФ.
Ранее в четверг Лавров также на полях Совета министров иностранных дел СНГ в Москве провел встречу с азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым.