Պուտինն Ալիևի հետ քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի իր պաշտոնակից Իլհամ Ալիևի հետ, հայտնում է Կրեմլի կայքը:
«Քննարկվել է իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ: Գոհունակությամբ նշվել է, որ իրավիճակը հիմնականում կայուն է, և հրադադարի ռեժիմը խստորեն պահպանվում է», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, պետությունների ղեկավարները վերանայել են Հարավային Կովկասում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային հաղորդակցությունների հաստատման ուղղությամբ աշխատանքների ընթացքը և դրական գնահատել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի աշխատանքային խմբի գործունեությունը:
Պուտինն ու Ալիևը անդրադարձել են նաև երկկողմ օրակարգի որոշ հարցերի, այդ թվում՝ նոր կորոնավիրուսային վարակի դեմ պայքարի ոլորտում համագործակցությանը: Երկրների ղեկավարները հաստատել են ռազմավարական գործընկերությունն ամրապնդելու իրենց մտադրությունը և պայմանավորվել հետագա շփումների շուրջ:

Путин обсудил с Алиевым Нагорный Карабах
Президент России Владимир Путин провел телефонный разговор с азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым, сообщается на сайте Кремля.
«Обсуждена ситуация вокруг Нагорного Карабаха. С удовлетворением отмечено, что обстановка в целом стабильная, а режим прекращения огня неукоснительно соблюдается», – указано в сообщении.
Кроме того, главы государств рассмотрели ход работы по налаживанию экономических связей и транспортных коммуникаций на Южном Кавказе и положительно оценили деятельность рабочей группы России, Азербайджана и Армении.
Путин и Алиев также затронули некоторые вопросы двусторонней повестки, в том числе сотрудничество по борьбе с новой коронавирусной инфекцией.
Лидеры стран подтвердили настрой на укрепление стратегического партнерства и договорились о дальнейших контактах.