ԱԴԾ-ն Տվերի մարզում ահաբեկչություն է կանխել
«Իսլամական պետություն» միջազգային ահաբեկչական կազմակերպության անդամը, որը մտադիր էր ահաբեկչություն իրականացնել Տվերի մարզի «վառելիքաէներգետիկ համալիրի օբյեկտում», ձերբակալման փորձի ժամանակ ԱԴԾ-ի կողմից չեզոքացվել է: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն` հղում անելով ծառայության մամուլի հաղորդագրությանը:
Նշվում է, որ գրոհայինը ժամանել էր Կենտրոնական Ասիայից, բայց ուներ ՌԴ քաղաքացու անձնագիր: Բնակության վայրում տղամարդը պայթուցիկ նյութերի լաբորատորիա է ստեղծել:
«Ձերբակալության ընթացքում հանցագործը զինված դիմադրություն է ցույց տվել և Ռուսաստանի Դաշնության ԱԴԾ հատուկ ստորաբաժանումների ուժերով չեզոքացվել է պատասխան կրակով», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նրա տանն անվտանգության աշխատակիցները հայտնաբերել են հրազեն և զինամթերք, ինքնաշեն ռումբ և դրա պատրաստման բաղադրիչներ:

ФСБ предотвратила теракт в Тверской области
Член международной террористической организации «Исламское государство» (организация запрещена в России)намеревался устроить теракт на «объекте топливно-энергетического комплекса» в Тверской области, он был ликвидирован сотрудниками ФСБ при попытке его задержания. Об этом сообщает РИА «Новости» со ссылкой на пресс-релиз службы.
Отмечается, что боевик являлся выходцем из Центральной Азии, однако у него был паспорт гражданина России. Мужчина в месте проживания устроил лабораторию для синтезирования взрывчатых веществ.
«При задержании преступник оказал вооруженное сопротивление и ответным огнем был нейтрализован силами специальных подразделений ФСБ России», — говорится в сообщении.
В его доме силовики обнаружили огнестрельное оружие и боеприпасы, самодельную бомбу и компоненты для ее изготовления.