Ադրբեջանը, վերադարձնելով Ղարաբաղը, վերականգնել է պատմական արդարությունը. Ուզբեկստանի նախագահ
Պաշտոնական Տաշքենդը հետաքրքրություն է հայտնել Ղարաբաղում ավերված պատմական հուշարձանների վերականգնման վերաբերյալ, հայտարարելէ Ուզբեկստանի նախագահ Շավկաթ Միրզիյոևը:
«Օգտվելով առիթից՝ մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Ադրբեջանի նախագահին՝ հարգարժան Իլհամ Հեյդարովիչ Ալիևին, և ադրբեջանական ժողովրդին Լեռնային Ղարաբաղի տարածքները վերադարձնելու և պատմական արդարությունը վերականգնելու կապակցությամբ: Ուզբեկստանը պատրաստ է նպաստել Լեռնային Ղարաբաղի երկրի հնագույն հուշարձանների, մշակութային օբյեկտների վերականգնմանը», - հայտարարել է Միրզիյոևը Թյուրքական խորհրդի գագաթնաժողովում:
Բացի այդ, Միրզիյոևը տնտեսական կապերի ամրապնդման շրջանակում առաջարկել է մշակել տնտեսական համագործակցության ռազմավարություն:

Азербайджан, вернув Карабах, восстановил историческую справедливость - президент Узбекистана
Официальный Ташкент выразил заинтересованность в восстановлении разрушенных исторических памятников в Карабахе, заявил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
«Пользуясь случаем, еще раз поздравляю президента Азербайджана, уважаемого Ильхама Гейдаровича Алиева и азербайджанский народ с возвращением территорий Нагорного Карабаха и восстановлением исторической справедливости. Узбекистан готов внести свой вклад в восстановление древних памятников, объектов культуры на земле Нагорного Карабаха», - сказал Мирзиёев на саммите Тюркского совета.
Кроме того, Мирзиёев в рамках укрепления экономических связей предложил разработать стратегию экономического сотрудничества.