Պենտագոնը կրկին թույլ է տվել տրանսգենդերներին ծառայել ԱՄՆ բանակում
ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունը հավանություն է տվել տրանսգենդերներին բանակ զորակոչելու նոր ուղեցույցներին: Այս մասին չորեքշաբթի ճեպազրույցում հայտարարել է Պենտագոնի խոսնակ Ջոն Քիրբին:
Նոր կանոնների համաձայն` տրանսգենդեր անձինք կրկին իրավունք ունեն միանալու ԱՄՆ-ի զինված ուժերին՝ որպես իրենց ընտրած սեռի ներկայացուցիչ: Բացի այդ, ռազմական ղեկավարությունն ապահովում է, որ այդպիսի մարդիկ ստանան անհրաժեշտ բժշկական օգնություն:
«ԱՄՆ Պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը համոզված է, որ ցանկացած ամերիկացի, որը կհամապատասխանի զինծառայության բարձր չափանիշներին, միայն օգուտ կտա զինված ուժերին, և ներառականության պահպանումն ամրապնդում է մեր անվտանգության դիրքը», - ասել է Քիրբին։
Նրա խոսքով՝ նորամուծությունները նպատակ ունեն «վերականգնել 2016 թվականին Պենտագոնի որդեգրած քաղաքականությունը՝ կապված տրանսգենդերների ծառայության հետ»:

Пентагон вновь разрешил трансгендерам служить в армии США
Министерство обороны США утвердило новые принципы приема трансгендеров на службу в рядах вооруженных сил. Об этом заявил в среду на брифинге пресс-секретарь Пентагона Джон Кирби.
Согласно новым правилам, трансгендеры вновь получают право вступать в ряды американских вооруженных сил в качестве представителя выбранного ими пола. Кроме того, военное руководство гарантирует предоставление таким людям необходимой медицинской помощи.
«Министр обороны [США Ллойд Остин] твердо убежден, что поступление в ряды ВС любых американцев, которые соответствуют высоким стандартам военной службы, идет им [ВС] лишь на пользу, а соблюдение принципа инклюзивности укрепляет наши позиции в сфере безопасности», - указал Кирби. По его словам, нововведения направлены на то, чтобы «восстановить принятую Пентагоном в 2016 году политику относительно службы трансгендеров».