Կրեմլը հերքել է Ղարաբաղում «Իսկանդերների» կիրառումը
«Իսկանդեր» հրթիռային համալիրները չեն կիրառվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացքում, Կրեմլում տեղեկություններ չկան այն մասին, թե որտեղից կարող է հայտնվել այդ համալիրի հրթիռը, որի բեկորները, իբր, հայտնաբերել է ադրբեջանական զինուժը, հայտնել է Ռուսաստանի նախագահ մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Որքանով ես հասկանում եմ, դա նոր տեղեկատվություն է: Ինձ հայտնի չէ՝ արդյոք զեկուցվել է զինվորականների միջոցով (այդ մասին տեղեկատվությունը նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ խմբ.), արդյոք մեր զինվորականներն այս մասին մանրամասն տեղեկություններ ունեն», - ասել է նա լրագրողներին:
Այդպես Պեսկովը լրագրողների խնդրանքով մեկնաբանել է Ադրբեջանի ականազերծման գործակալության հայտարարությունը 2021 թ. մարտի 15-ին Շուշի քաղաքում՝ տարածքի մաքրման աշխատանքների ժամանակ, «Իսկանդերի» երկու հրթիռների բեկորների հայտնաբերման մասին տեղեկատվությունը:
Միևնույն ժամանակ, լրագրողը Պեսկովի ուշադրությունը հրավիրել է այն բանի վրա, որ Բաքուն, իբր, հայտարարել է, որ՝ դատելով գծանշումներից, այդ հրթիռները արտահանման տարբերակ չեն եղել, այլ նախատեսված էին ռուսական զինուժի օգտագործման համար:
Պատասխանելով հարցին՝ «Իսկանդերն» օգտագործվե՞լ է Ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում, Պեսկովն ասել է.
«Հիշո՞ւմ եք «Իսկանդերի» հետ պատմությունը, որ դրանք չեն օգտագործվել հակամարտության ընթացքում, և դա հաստատվել է»:
Նախագահի մամուլի քարտուղարին հարցրել են նաև՝ Կրեմլը պատկերացում ունի՞ այն մասին, թե որտեղից կարող էր հայտնվել «Իսկանդերի» հրթիռը, որի բեկորների մասին հայտարարել է Բաքուն:

Кремль опроверг использование «Искандеров» в ходе конфликта в Карабахе
Ракетные комплексы «Искандер» не применялись в ходе конфликта в Нагорном Карабахе, в Кремле не располагают информацией о том, откуда могла взяться ракета от этого комплекса, обломки которой якобы обнаружили азербайджанские военные, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Насколько я понимаю, это новая информация. Мне неизвестно, докладывали ли по линии военных (информацию об этом президенту Владимиру Путину - ИФ), располагают ли наши военные какой-то детальной информацией об этом», - сказал он журналистам.
Так Песков по просьбе журналистов прокомментировал заявление Азербайджанского агентства по разминированию территорий об обнаружении обломков двух ракет от «Искандера» в городе Шуши 15 марта 2021 года при проведении очистки территорий от мин.
При этом журналист обратил внимание Пескова, что в Баку якобы заявили о том, что, судя по маркировке, эти ракеты не являлись экспортным вариантом, а были предназначены для использования российскими военными.
Отвечая на вопрос, применялись ли «Искандеры» во время карабахского конфликта, Песков сказал: «Вы помните историю с «Искандерами», что они не применялись во время конфликта, и это было подтверждено».
У пресс-секретаря президента также поинтересовались, есть ли в Кремле понимание, откуда могла появиться ракета от «Искандера», об обнаружении обломков которой заявили в Баку.