Այս անգամ Թուրքիան կասկածի տակ է դնում ԱՄՆ դատական համակարգը
ԱՄՆ դատական համակարգը ապացուցել է, որ գործում է անկախ և արդար, և չնայած այն հանգամանքին, որ Թուրքիան բազմիցս խոչընդոտել է 1982 թվականին Կալիֆոռնիայում Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոսին սպանած հայի՝ Համբիկ Սասունյանի վաղաժամկետ ազատմանը, Լոս Անջելեսի Գերագույն դատարանը որոշում է կայացրել նրա նկատմամբ կիրառել պայմանական-վաղաժամկետ ազատման որոշում:
Հիշեցնենք, որ 1984 թվականին նա ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել Թուրքիայի հյուպատոս Քեմալ Արիկանի սպանության համար, բայց 25 տարվա բանտարկությունից հետո՝ 2007-ի հոկտեմբերին, վաղաժամկետ ազատման հավանականություն է առաջացել: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը բազմիցս արգելափակել է նման նախաձեռնությունը. 2010, 2013 և 2015 թվականներին: Վերջին դիմումը, որը ներկայացվել էր 2016 թ. դեկտեմբերի 14-ին, ընդունվել է՝ չնայած Թուրքիայի բողոքին, բայց այնուհետև մերժվել է նահանգապետի կողմից:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունում 2021 թվականի մարտի 11-ին հայտնել են, որ խստորեն դատապարտում են Լոս Անջելեսի նահանգի Գերագույն դատարանի որոշումը Համբիկ Սասունյանին ազատ արձակելու վերաբերյալ, և որ այդ որոշումը սխալ է:
Եվ խոսքը նույնիսկ այն հանցանքի մեջ չէ, որի համար մեղադրվում էր Հ.Սասունյանը, այլ այն փաստի, որ նա դարձել է անարդարության խորհրդանիշ, որից հայերը շարունակում են տառապել թուրքերի ձեռքով:
Թուրքիան շարունակում է օգտագործել իր դիվանագիտական կապերն աշխարհի հայերին հետապնդելու համար: Հնարավորության դեպքում` նույնիսկ փորձելով միջամտել այլ երկրների արդարադատության համակարգին, ինչը տվյալ դեպքում անհնարին է դարձել:
Այս որոշմամբ Միացյալ Նահանգները հասկացրել են, որ կարիք չկա քիթը խոթել սեփական արդարադատության համակարգի մեջ:

На этот раз Турция ставит под сомнение судебную систему США
Судебная система США доказала, что действует независимо и справедливо, и несмотря на то, что Турция неоднократно препятствовала досрочному освобождению Хамбика Сасуняна, армянина убившего генконсула Турции в Калифорнии в 1982 году, Верховный суд штата Лос-Анджелеса в марте текущего года принял решение об его условно-досрочном освобождении.
Напомним, что в 1984 году его приговорили к пожизненному заключению из-за убийства турецкого консула Кемаля Арыкана, но по истечении 25 лет заключения, в октябре 2007 года, возникла возможность досрочного освобождения. МИД Турции неоднократно блокировало подобную инициативу — в 2010 г., в 2013 г. и в 2015 г. Последний запрос, поданный 14 декабря 2016 года, был принят, несмотря на протест Турции, однако позднее отклонен губернатором штата.
В министерстве иностранных дел Турции 11 марта 2021г. сообщили, что решительно осуждают решение Верховного суда штата Лос-Анджелес об освобождении Хамбика Сасуняна, и что это решение является ошибочным.
И дело даже не в конкретном преступлении, в котором обвинялся Х. Сасунян, а в том, что он стал своего рода символом несправедливости, от которой армяне продолжают страдать от рук турок.
Турция продолжает использовать свои дипломатические связи для преследования армян по всему миру. При возможности даже пытаясь вмешиваться в систему правосудия других стран, что в данном случае стало невозможным.