«Փաստ». Իշխանությունը հստակ հանձնարարել է ամեն ինչ անել, որպեսզի «Մարտի 1»-ի դատական գործում մեղադրանքի վերաորակում իրականացվի
03/04/2021 09:45
««ՍԴ-ի հայտնի որոշումից հետո, իրավական բոլոր նորմերով, հաջորդ գործընթացը պետք է լիներ առաջին ատյանի դատարանի կողմից քրեական հետապնդումը դադարեցնելը, սակայն, ինչպես տեսնում ենք, զարգացումներն այլ ուղղությամբ են ընթանում։ Նախ՝ դատախազներն առանց հիմնավորման բացակայեցին դատական նիստից, իսկ երեկ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ քրեական գործով դիմել է Սահմանադրական դատարան։
Ըստ դատախազության, «Սահմանադրական դատարանի որոշումից հետո միայն հնարավոր կլինի դատավարական լեգիտիմ դիրքորոշում ձևավորել սույն քրեական գործով ամբաստանյալների քրեական հետապնդման հետագա ճակատագրի հարցում»: Եթե պարզ, հանրամատչելի լեզվով բացատրենք, ապա փաստացի դատախազը ցանկանում է առաջադրված մեղադրանքները վերաձևակերպելու, վերաորակելու և այլ հոդվածով մեղադրանք առաջադրելու հնարավորություն ստանալ ՍԴ-ի միջոցով։ Սակայն, սահմանադրագետների կարծիքով, գլխավոր դատախազը դատական քննության փուլում իրավունք չուներ դիմել Սահմանադրական դատարան։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, քաղաքական իշխանությունից հստակ հանձնարարական է իջեցվել ամեն ինչ անել, որպեսզի «Մարտի 1»-ի դատական գործում մեղադրանքի վերաորակում իրականացվի, և գործը կարճելու մասին խոսք անգամ չլինի։
Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, հարցի «կարգավորման» գործում ակտիվ ներգրավված է ԲԴԽ անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանը: Ի դեպ, ավելորդ չէ նշել, որ վերաորակման թեզն ի սկզբանե ակտիվորեն շրջանառում էին, այսպես կոչված, սորոսականներն ու ընդհանրապես մշտապես արևմտյան ֆինանսավորում ստացող որոշ անհատներ, որոնք, իրար հերթ չտալով, չէին էլ թաքցնում իրենց կատաղությունը ՍԴ-ի որոշման հետ կապված»։

«Паст»: Власти дали четкое указание сделать все возможное, чтобы переквалифицировать обвинение по делу 1 марта
03/04/2021 11:27
Газета «Паст», пишет, что после известного решения Конституционного суда, по всем правовым нормам, должен был быть последовать процесс прекращение уголовного преследования судом первой инстанции. Однако, как видим, развития идут в другом направлении. Сначала прокуроры без какого-либо обоснования не явились на судебное заседание, а вчера выяснилось, что генеральный прокурор Артур Давтян обратился по делу Роберта Кочаряна и других в Конституционный суд.
Согласно прокуратуре, «только после решения Конституционного суда можно будет сформировать легитимную процессуальную позицию в вопросе дальнейшей судьбы уголовного преследования обвиняемых по данному уголовному делу». Если объяснить это на простом доступном языке, то фактически прокурор хочет переформулировать, переквалифицировать предъявленные обвинения и получить возможность выдвинуть обвинение по другой статье посредством Конституционного суда. Однако, по мнению специалистов конституционного права, генеральный прокурор не имеет права на этапе судебного следствия обращаться в Конституционный суд.
По сведениям издания, политическая власть дала четкое указание сделать все возможное, чтобы в деле 1 марта было переквалифицировано обвинение и о прекращении дела не было речи.
«Как передают наши источники, в «урегулировании» вопроса активно участвует член Высшего судебного совета Гагик Джангирян. Кстати, следует отметить, что тезис о переквалификации уголовного дела изначально активно распространялся так называемыми соросовцами и некоторыми постоянно получающими западное финансирование деятелями, которые, не давая друг другу очереди, не скрывали своего возмущение в связи с решением КС», - пишет газета.