Նիդեռլանդներում դադարեցնում են մինչև 60 տարեկան անձանց AstraZeneca-ով պատվաստումները
Նիդեռլանդները դադարեցրել է AstraZeneca-ով կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները 60 տարեկանից ցածր մարդկանց շրջանում՝ թրոմբոզի մասին նոր հաղորդագրություններից հետո: Այս մասին ապրիլի 2-ին, հայտարարել է երկրի առողջապահության, բարեկեցության և սպորտի նախարարությունը, գրում է ТАСС-ը:
Գերատեսչությունը բացատրել է այդ որոշումն այն փաստով, որ այս պատվաստանյութը կարող է կողմնակի ազդեցություն ունենալ արյան հյուսվածքի տեսքով:
Խոսքը Նիդեռլանդներում հինգ դեպքի մասին է, երբ հիվանդացել են 25-ից 65 տարեկան կանայք, որոնցից մեկը մահացել է:
«Մենք պետք է զգույշ լինենք, ուստի խելամիտ կլինի հիմա որպես նախազգուշական միջոց սեղմել դադարի կոճակը», - ասել է առողջապահության նախարար Ուգո դե Յոնգեն:
AstraZeneca-ի ներարկումների կասեցումը կշարունակվի մինչև ապրիլի 7-ը, երբ Դեղերի եվրոպական գործակալությունը (EMA) թարմ խորհրդատվություն կտրամադրի այդ կապակցությամբ, ասել է նա:

Нидерланды остановили вакцинацию AstraZeneca лиц моложе 60 лет
Нидерланды прекратили прививки AstraZeneca от коронавируса людям в возрасте до 60 лет после свежих сообщений о новых тромбоза. Об этом в пятницу, 2 апреля, объявило в пятницу Министерство здравоохранения, благосостояния и спорта страны, пишет ТАСС.
Ведомство объяснило такое решение тем, что у данной вакцины может быть побочный эффект в виде образования тромбов.
Речь идет о пяти случаев заболевания в Нидерландах, затронувших женщин в возрасте от 25 до 65 лет, одна из которых умерла.
«Мы должны проявлять осторожность, поэтому было бы разумно нажать кнопку паузы сейчас в качестве меры предосторожности», - сказал министр здравоохранения Уго де Йонге.
По его словам, приостановка уколов AstraZeneca продлится до 7 апреля, когда ожидается, что Европейское агентство по лекарственным средствам (EMA) представит свежие рекомендации по этому вопросу.