Փորձագետը պատմել է, թե ինչու է Փաշինյանը մեկնում Մոսկվա
Մոսկվայում կայանալիք բանակցությունների ընթացքում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կփորձի աջակցություն ստանալ հանրապետությունում խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ, որոնք նախատեսված են հունիսի 20-ին, կարծում է Եվրասիական զարգացման փորձագիտական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ստանիսլավ Պրիտչինը:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հաստատել էր ապրիլի 7-ին Մոսկվայում նախատեսված Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի բանակցությունները: Նրա խոսքով՝ երկրների ղեկավարները կքննարկեն Ղարաբաղի վերաբերյալ պայմանավորվածությունների իրագործման ընթացքը և Հայաստանում անցկացվող ընտրությունները:
«Կարծում եմ, որ համալիր քննարկվելու են ռուս-հայկական հարաբերությունները: Քաղաքական առումով կարևոր է, որ Նիկոլ Փաշինյանը Վլադիմիր Պուտինի աջակցությունը ստանա և Հայաստանում կայանալիք ընտրություններին ստանա արտաքին լեգիտիմացում», - ասել է փորձագետը։
Վերլուծաբանը հիշել է, որ Փաշինյանի վարկանիշը երկրի ներսում «անկում է» գրանցել:
«Հասարակության մի մասը բացասաբար է գնահատել բանակցությունների արդյունքները (Ղարաբաղի հարցով՝ խմբ.) և Հայաստանի իշխանությունների մոտեցումը՝ հակամարտության շրջանակներում: Կա «միջուկային» ընտրազանգված, որը սատարում է Նիկոլ Փաշինյանին, բայց այն շատ ավելի փոքր է, եթե համեմատենք 2018-ի ընտրությունների հետ, երբ Փաշինյանը եկավ իշխանության: Նրա համար այստեղ կարևոր է նոր իրողությունը և, իհարկե, աջակցությունը՝ ընտրություններին վստահ մոտենալու համար», - ասաց Պրիտչինը:
«Հիմա մենք տեսնում ենք, որ իրավիճակը քիչ թե շատ դրական է զարգանում Նիկոլ Փաշինյանի և նրա կուսակցության համար: Ամենայն հավանականությամբ, ըստ ընտրությունների արդյունքների, եթե անկանխատեսելի ոչինչ տեղի չունենա, նրանք կմնան իշխանության», - կարծում է քաղաքագետը:
Փորձագետի կարծիքով՝ Մոսկվայում կայանալիք բանակցությունների թեմա կդառնան ռուս-հայկական տնտեսական համագործակցության ակտիվացման նախագծերը, «առավելապես կքննարկվեն քաղաքական խնդիրներ և նոր պայմաններում երկկողմ համագործակցության հնարավորություններ»:
Ավելի վաղ Փաշինյանը հայտարարել էր հունիսի 20-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին: Մարտի 28-ին Արմավիրի մարզի բնակիչների հետ հանդիպմանը նա հայտարարել էր, որ ապրիլին պաշտոնապես հրաժարական կտա՝ խորհրդարանը լուծարելու մեխանիզմը գործարկելու համար, բայց ղեկավարելու է կառավարությունը մինչ ընտրություններ:

Эксперт рассказал, зачем Пашиняну нужны переговоры в Москве
Премьер Армении Никол Пашинян в ходе предстоящих переговоров в Москве будет стремиться заручиться поддержкой в преддверии всеобщих парламентских выборов в республике, намеченных на 20 июня, считает исполнительный директор экспертного центра «Евразийское развитие» Станислав Притчин.
Ранее пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков подтвердил переговоры российского лидера Владимира Путина с премьером Армении Николом Пашиняном 7 апреля в Москве. По его словам, они обсудят имплементацию договоренностей по Карабаху и выборы в Армении.
«Я думаю, что будут обсуждаться в комплексе российско-армянские отношения. В политическом плане Николу Пашиняну важно заручиться поддержкой Владимира Путина на предстоящих выборах в Армении, получить внешнюю легитимизацию», - сказал эксперт на пресс-конференции в МИА «Россия сегодня».
Аналитик напомнил, что рейтинг Пашиняна внутри страны «просел». «Часть общества негативно оценила итоги переговоров (по Карабаху – ред.) и тот подход армянских властей, который был в рамках конфликта (в Карабахе). Есть «ядерный» электорат, который поддерживает Никола Пашиняна, но он гораздо меньше, если сравнивать с выборами 2018 года, когда Пашинян пришел к власти. Для него новая реальность, и, конечно же, здесь поддержка важна для того, чтобы уверенно подходить к выборам», - сказал Притчин.
«Сейчас мы видим, что ситуация складывается более-менее позитивно для Никола Пашиняна и его партии. Скорее всего, по итогам выборов, если ничего непредсказуемого не произойдет, они удержатся у власти», - считает политолог.
По словам эксперта, темой предстоящих переговоров в Москве будут проекты активизации российско-армянского экономического сотрудничества, «в большей степени будут обсуждаться политические вопросы и возможности двустороннего сотрудничества в новых условиях».
Ранее Пашинян анонсировал проведение внеочередных парламентских выборов 20 июня. 28 марта на встрече с жителями Армавирской области страны он заявил, что формально уйдет в отставку в апреле, чтобы запустить механизм роспуска парламента, но будет руководить правительством до выборов.