Թուրքիայում ձերբակալել են պահեստազորային ծովակալների, որոնք սատարում էին Մոնտրոյի կոնվենցիան
Թուրքական ոստիկանությունը ձերբակալել է պահեստազորային 10 ծովակալի, որոնք հավաքական նամակ են ստորագրել ի պաշտպանություն Մոնտրոյի կոնվենցիայի, հայտնում է Anadolu-ն:
Նշվում է, որ նամակը ստորագրած ևս չորս ծովակալ կանչվել է դատախազություն հարցաքննության:
Կիրակի հրապարակվել է 103 պաշտոնաթող թուրք ծովակալի նամակը, որոնք Մոնտրոյի կոնվենցիան անվանել են Թուրքիայի դիվանագիտական հաղթանակ, որը վերականգնում է նրա սուվերեն իրավունքները Բոսֆորի և Դարդանելի նկատմամբ և հայտարարում, որ անընդունելի է քննարկել սույն համաձայնագրի վերանայման հարցը, ինչպես նաև Ստամբուլի ջրանցքի նախագիծը, որը կանցկացվի Բոսֆորին զուգահեռ և կկապի Մարմարա ծովը Սև ծովի հետ:

В Турции задержали отставных адмиралов, поддержавших конвенцию Монтре
Турецкая полиция задержала 10 отставных адмиралов, подписавших коллективное письмо в защиту конвенции Монтрё, передает агентство Anadolu.
Отмечается, что еще четыре адмирала, подписавших письмо, вызваны на допрос в прокуратуру.
В воскресенье было опубликовано письмо 103 отставных турецких адмиралов, которые назвали конвенцию Монтрё дипломатической победой Турции, восстановившей ее суверенные права на проливы Босфор и Дарданеллы, и заявили о неприемлемости дискуссии о пересмотре этого соглашения в связи с проектом канала «Стамбул», который будет проходить параллельно проливу Босфор и соединит Мраморное море с Черным.