Ստավրոպոլի երկրամասում ահաբեկչական հարձակում է կանխվել
Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայությունը Կիսլովոդսկում բերման է ենթարկել նախկինում դատապարտված մի քաղաքացու, որը նախապատրաստում էր հարձակում իրականացնել իրավապահների վրա` ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի օգտագործմամբ` ի շահ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների:
«Կիսլովոդսկ քաղաքում ձերբակալվել է 1996 թ.-ին ծնված ՌԴ քաղաքացի, նախկինում հանցագործությունների համար դատապարտված, որը պատրաստվում էր հարձակում իրականացնել իրավապահների վրա՝ ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի օգտագործմամբ՝ ի շահ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների», - հայտնում է ԱԴԾ-ն:
Ձերբակալվածի բնակության վայրում առգրավվել են ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի, պայթուցիկ նյութերի, հարվածային տարրերի, ծայրահեղական գրականության, ինչպես նաև պայթուցիկ նյութերի պատրաստման հրահանգների բաղադրիչներ:
Բացի այդ, բերման է ենթարկվել Ռուսաստանի ևս երեք քաղաքացի, որոնք մասնակցում էին Սիրիայում ահաբեկիչների ֆինանսավորման համար ալիքի կազմակերպմանը, նրանք ստեղծում էին «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում արգելված) միջազգային ահաբեկչական կազմակերպության աջակիցների բջիջ Ստավրոպոլում ահաբեկչություն կատարելու համար:

В Ставропольском крае предотвращён теракт
Федеральная служба безопасности России задержала в Кисловодске ранее судимого гражданина, готовившего нападение на сотрудников правоохранительных органов с использованием самодельных взрывных устройств в интересах международных террористических организаций.
«В городе Кисловодске задержан ранее судимый за общеуголовные преступления гражданин России 1996 года рождения, осуществлявший подготовку к совершению нападения на сотрудников правоохранительных органов с использованием самодельных взрывных устройств в интересах международных террористических организаций», — говорится в сообщении центра общественных связей ФСБ.
По месту проживания задержанного изъяты компоненты для изготовления самодельного взрывного устройства, взрывчатые вещества, поражающие элементы, экстремистская литература, а также инструкции по изготовлению взрывчатки.
Кроме того, задержаны ещё три гражданина России, причастных к организации канала финансирования террористов в Сирии и сформировавших ячейку сторонников международной террористической организации «Исламское государство» (запрещенное в России) для совершения теракта в Ставропольском крае.