«Ժողովուրդ». ՀՔԾ-ում հարցաքննվել են պաշտպանության նախկին նախարարը, ներկայիս ԳՇ պետը, Փաշինյանին ծանուցում է ուղարկվել
06/04/2021 09:59
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող գործի շրջանակներում հարցաքննվել են պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը, Գլխավոր շտաբի ներկայիս պետ Արտակ Դավթյանը, ինչպես նաև ծանուցում է ուղարկվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
«Չկարողացանք, սակայն, պարզել՝ Փաշինյանն արդեն հարցաքննվել է, թե ոչ, քանի որ հրավերը վերջերս է ուղարկվել, իսկ վարչապետն էլ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանն ընդառաջ գտնվում է ինքնամեկուսացման մեջ, չի շփվում որևէ մեկի հետ։ Իսկ, ահա, Արտակ Դավթյանը հարցաքննվել է այն ժամանակ, երբ դեռ նորից իրավունքի ուժով չէր զբաղեցրել ԳՇ պետի աշխատասենյակը։
Հիշեցնենք, որ Հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործը հարուցվել է Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով, այն է՝ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահումը: Բանն այն է, որ Մովսես Հակոբյանը պատերազմում հայկական կողմի պարտության պատճառների մասին խոսելիս մի շարք աղմկահարույց հայտարարություններ էր արել, պնդել, որ չի կատարվել պատշաճ զորահավաք, գնվել է սխալ զինտեխնիկա, Զինված ուժերում կրճատվել է մարտավարական, և ավելացել, այսպես ասած, «թուղթ ստորագրող» կամ օպերատիվ օղակը։ Բացի այդ, նրա պնդմամբ, անձամբ վարչապետի հրամանով բանակը համալրելու փոխարեն կամավորներին են ուղարկել առաջնագիծ։ Եվ, ահա, պաշտոնյաներին հարցաքննության հրավիրելը հենց այդ մասով բացահայտումներ անելու նպատակ է հետապնդում», - գրել է թերթը:

«Жоховурд»: Экс-министр обороны и нынешний начальник ГШ ВС допрошены в Специальной следственной службе, Пашиняну отправлена повестка
06/04/2021 11:13
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что в рамках расследуемого в Специальной следственной службе дела были допрошены экс-министр обороны Давид Тоноян, нынешний начальник ГШ ВС Артак Давтян, отправлена повестка также Николу Пашиняну.
«Однако нам не удалось выяснить, допрошен ли уже Пашинян или нет, поскольку повестка была отправлена недавно, а перед встречей с президентом РФ Владимиром Путиным он находится в самоизоляции и ни с кем не общается. А Артак Давтян был допрошен еще до того, как занял кабинет начальника Генштаба.
Напомним, в Специальной следственной службе возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 308 Уголовного кодекса Армении – злоупотребление должностными полномочиями. Дело в том, что Мовсес Акопян, говоря о причинах поражения армянской стороны в войне, сделал ряд громких заявлений. Он утверждал, что  мобилизация не была проведена надлежащим образом, была закуплена неправильная военная техника, в Вооруженных силах было сокращено тактическое и увеличено так называемое «подписывающее бумаги» оперативное звено. Кроме того, по его утверждению, лично по приказу премьер-министра вместо укомплектования армии на передовую были отправлены добровольцы. Допрос должностных лиц преследует цель разоблачений по этой части», - пишет газета.