Ամենախնդրահարույց դրվագներից էր Ջրականի (Ջեբրայիլ) զորամասի հրամանատարին իրադարձությունների ամենաթեժ պահին պաշտոնանկ անելը. Տիգրան Աբրահամյան
06/04/2021 11:17
Արցախի հարավում ծավալված ռազմական գործողությունների ամենախնդրահարույց դրվագներից էր Ջրականի (Ջեբրայիլ) զորամասի հրամանատարին իրադարձությունների ամենաթեժ պահին պաշտոնանկ անելը, ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Հենակետ» կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը:
«Նպատակը, ինչպես հայտնի դարձավ ավելի ուշ, այդ ուղղությամբ ձախողումը վերջինիս վրա գցելու անհաջող փորձն էր։
Այդ օրերին, իշխանության քարոզչամեքենան ամենալկտի ստերն էր տարածում, ոչ միայն Գետաշենը, Շահումյանը «ազատագրելու» տրամաբանության մեջ, այնպես էլ ցանկացած տապալման ժամանակ արագ մեղավորներ նշանակելու և զանգվածին նրա դեմ ուղղորդելու համար։
Զորամասի հրամանատարի պաշտոնանկությունից օրեր անց, զորամասի տարածքում ադրբեջանցիների ու մեր զինծառայողների միջև թեժ մարտերից հետո զորամասի շտաբի պետի ճակատագիրը հայտնի չէ, վերջինս, եթե չեմ սխալվում, ներկայումս անհետ կորածների թվում է։ Նրան վերջին անգամ տեսնողները նշում էին, որ շտաբի պետը ոչ մի կերպ չէր համակերպվում զորամասի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնվելու հետ և մինչև վերջ պայքարել է։ Այսինքն՝ պատերազմի սկզբնական շրջանում, զ/մ-ի հրամանատարը «վերևից» խաղից հանվեց, այդ շրջանի պետական քարոզչությունն էր այդպես «պահանջում», իսկ օրեր անց, թեժ մարտերից հետո, նրա շտաբի պետը՝ մի խոսքով զորամասը «գլխատվեց»», - նշել է Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով՝ ավելի ուշ, նույն՝ քաղաքական շարժառիթներով, խաղի մեջ մտցրեցին անձանց, որոնց պատճառով բանակի ռեզերվն անհաջող, անիրատեսական օպերացիայի արդյունքում մեծ կորուստներ կրեց։
Աբրահամյանը գրել է նաև, որ այդ զորամասի արդեն նախկին հրամանատարին մինչև պատերազմը աշխատանքի բնույթով առնչվել է, միշտ լավ տպավորություն է թողել, նվիրված զինվորական է.«Սխալներ, անշուշտ, կարող է թույլ տված լինել, բայց չեմ լսել այնպիսի խնդրի մասին, որի պայմաններում նրան շարքից հանելը անհրաժեշտություն էր։ Ենթադրվում եմ, որ օպերացիան պլանավորվել և իրականացվել է ՀՀ-ից՝ կոնկրետ քաղաքական նպատակներով։ Պատերազմից հետո չեմ տեսել, չգիտեմ ուր է, ինչով է զբաղվում։ Միայն գիտեմ, որ նրա նկատմամբ հաստատված որևէ մեղադրանք չկա, իրավական գործընթաց չի տարվում, ըստ այդմ՝ մաքուր է։ Եթե նույնիսկ քաղաքական դրդապատճառներով պրոցես սկսեն, ապա չեմ հավատում, որ նրա վրա քրեական գործ հարուցելու պատճառ կա»։
Փորձագետն ընդգծել է, որ այս պատերազմը դեռ շատ հարցերի պատասխան չի տվել, բայց ժամանակը կգա, դեռ կպարզվի, թե ով, ինչ հանգամանքներում և ինչպես է նպաստել այդ ճակատում քաոսի վերածմանը և մեր պարտության սկիզբը դնելու համար։

Тигран Абрамян: Один из самых проблематичных эпизодов войны – увольнение командира воинской части Джракана (Джабраила) в тяжелый момент событий
06/04/2021 13:04
Одним из самых проблематичных эпизодов в ходе боевых действий на юге Арцаха было увольнение командира воинской части Джракана (Джабраила) в самый тяжелый момент событий, написал на своей странице в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет», бывший советник президента Арцаха по вопросам безопасности Тигран Абрамян.
«Цель, как выяснилось позже, заключалась в неудачной попытке свалить на последнего провал на этом направлении .
В эти дни пропаганда власти распространяла самую наглую ложь, причем, не только в рамках логики «освобождения» Геташена, Шаумяна, но быстрого назначения виновных за любой провал и направления протеста масс против него.
Через несколько дней после увольнения командира воинской части, после тяжелых боев между азербайджанцами и нашими военнослужащими на территории воинской части, неизвестна судьба начальника штаба этой воинской части. Последний, если не ошибаюсь, в настоящее время числится без вести пропавшим. Видевшие его в последний раз отмечали, что начальник штаба никак не мог свыкнуться с мыслью, что воинская часть оказалась под контролем Азербайджана и  боролся до конца. То есть в начале войны, командир воинской части был выведен из игры «сверху» – так «требовала» государственная пропаганда того периода – а через несколько дней, после тяжелых боев – его начальник штаба, одним словом, была «обезглавлена» воинская часть», - отметил Тигран Абрамян.
По его словам, позже, по тем же политическим мотивам, были введены в игру люди, из-за которых резерв армии понес большие потери в результате неудачной, нереалистичной операции.
Тигран Абрамян отметил также, что до войны сталкивался по работе с уже бывшим командиром этой воинской части: он всегда производил хорошее впечатление, был преданным военным:
«Безусловно, могли быть допущены ошибки, но я не слышал о такой проблеме, из-за которой необходимо было выводить его из строя. Предполагаю, что операция была спланирована и осуществлена из Армении, с конкретной политической целью. После войны я не видел его, не знаю, где он и чем занимается. Знаю только, что в его отношении нет какого-либо подтвержденного обвинения, нет правового процесса, следовательно, он чист. Если даже будет начат процесс по политическим мотивам, то не верю, что есть причина для возбуждения уголовного дела в его отношении».
Эксперт подчеркнул, что эта война не дала еще ответов на многие вопросы, но придет время, когда выяснится, кто и при каких обстоятельствах способствовал на этом фронте созданию хаоса и началу нашего поражения.