Ռուս խաղաղապահների ներկայությունը դառնում է տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության կարևորագույն գործոն. Փաշինյան
07/04/2021 17:20
Ռուսաստանի խաղաղապահների ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղում դառնում է տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության գլխավոր գործոն, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը:
Բանակցությունների սկզբում Փաշինյանն առաջարկել է քննարկել Հայաստանի և Ռուսաստանի տեսակետները տարածաշրջանում, Լեռնային Ղարաբաղում և Հայաստանում անվտանգության համակարգի ճարտարապետության վերաբերյալ:
«Քննարկենք ռուս-հայկական համատեղ զորքերի խմբավուումների գործունեության որոշ նրբություններ, կա նաև տարածաշրջանային հակաօդային պաշտպանության համատեղ համակարգ: Կան նրբություններ, որոնք մենք կկարողանանք հստակեցնել», - ասել է Փաշինյանը:

Присутствие российских миротворцев становится важнейшим фактором стабильности и безопасности в регионе – Пашинян
07/04/2021 17:13
Присутствие российских миротворцев в Нагорном Карабахе становится важнейшим фактором стабильности и безопасности в регионе, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с президентом России Владимиром Путиным.
В начале переговоров Пашинян предложил обсудить взгляды Армении и России на архитектуру системы безопасности в регионе, Нагорном Карабахе и Армении.
«Обсудим некоторые нюансы деятельности российско-армянской объединенной группировки войск, есть также объединенная региональная система ПВО. Есть нюансы, которые нам удастся уточнить», - сказал Пашинян.