«Ժողովուրդ». Արտակ Դավթյանը շարունակում է բանակը գլխիվայր շուռ տալ. խնդիր է դրել վարչապետի հրաժարականը պահանջած զինվորականներին ազատվել
07/04/2021 10:01
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ՀՀ զինված ուժերի կազմում կառուցվածքային փոփոխություններ են սպասվում, բայց դրանք ոչ թե արվում են, որպեսզի պատերազմից հետո մեր բանակի մեջքը ուղղվի, սահմանները ամրանան, ու կարողանանք ադրբեջանական սադրանքներին դիմակայել, այլ անձնական խնդիր է դրել Օնիկ Գասպարյանի հետ վարչապետի հրաժարականը պահանջած զինվորականներին ազատել բանակից և շարունակել Զինված ուժերի ջլատման ու կազմաքանդման կիսատ մնացած գործը։
«Եվ որպեսզի ամեն ինչ հնարավորինս հարթ ընթանա, ՀՀ ՊՆ Վաղարշակ Հարությունյանի հետ միասին ԳՇ պետի աշխատասենյակը զբաղեցնող Արտակ Դավթյանը, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, այս օրերին քննարկում է բանակային կորպուսները խոշորացնել, ստեղծել մեծ հրամանատարական կետ, որը կբերի նոր կրճատումների: Այսպիսով, ԳՇ պետի պաշտոնից խայտառակ կերպով հեռացված, ապա իրավական սկանդալներով ԳՇ պետի աշխատասենյակ վերադարձած Արտակ Դավթյանը մեկիկ-մեկիկ պատժում է այն զինվորականներին, կորպուսների հրամանատարներին, որոնք դեմ էին արտահայտվել Նիկոլ Փաշինյանին և պահանջել էին նրա հրաժարականը:
Հիշեցնենք, որ Գասպարյանի հետ այդ փաստաթղթի տակ ստորագրել էր 40 զինվորական։ Իհարկե, հիմնական թիրախներից մեկը ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովի որդին է՝ Գրիգորի Խաչատուրովը, որը ինչպես արցախյան 44-օրյա պատերազմում, այնպես էլ տավուշի հուլիսյան դեպքերի ժամանակ ակտիվությամբ ու պրոֆեսիոնալիզմով աչքի ընկավ։ Այսպիսով, պրոֆեսիոնալ զինվորականների գնահատմամբ՝ ամենաանպատրաստ գեներալ Արտակ Դավթյանը շարունակում է բանակը գլխիվայր շուռ տալ։
Հիշեցնենք, որ շտաբի նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը ասել էր. «Մենք դեռևս 2018թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին Նախիջևանի կողմում զիջել ենք բավական մեծ տարածություն։ Զիջել ենք Զանգակատան հատվածում, հակառակորդը առաջ է շարժվել մոտավորապես 6 կմ։ Մենք բնագծեր ենք կորցրել Արենիի հատվածում»։
Մովսես Հակոբյանը նշել է, որ հենց այս պատճառով է վարչապետին ասել, որ չի կարելի Արտակ Դավթյանին նշանակել Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ», - գրել է թերթը:

«Жоховурд»: Поставлена задача избавиться от всех военных, требовавших отставки Пашиняна
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что в структуре Вооруженных сил Армении ожидаются изменения, но они осуществляются не для того, чтобы выправить спину нашей армии после войны, укрепить границы и противостоять азербайджанским провокациям, а преследуют личные цели – уволить из армии всех военных, которые вместе с Оником Гаспаряном требовали отставки премьер-министра и продолжать оставшийся наполовину процесс истощения и демонтажа Вооруженных сил.
«По нашим сведениям, чтобы все это проходило по возможности гладко, вместе с министром обороны Вагаршаком Арутюняном занимающий кабинет начальника ГШ ВС Артак Давтян обсуждает в эти дни укрупнение армейских корпусов, создание крупного командного пункта, что приведет к новым сокращениям. Таким образом, скандально уволенный с должности начальника ГШ ВС, затем вернувшийся в кабинет начальника ГШ ВС с правовым скандалом Артак Давтян, по отдельности наказывает военных, командиров корпусов, которые выступили против Никола Пашиняна и требовали его отставки.
Напомним, под заявлением Оника Гаспаряна подписались 40 военных. Конечно, одной из основных целей является сын бывшего начальника ГШ ВС Юрия Хачатурова – Григорий Хачатуров, который как в ходе 44-дневной арцахской войны, так и во время июльских событий в Тавуше отличился своей активностью и профессионализмом. Таким образом, по оценке профессиональных военных, Артак Давтян продолжает переворачивать армию с ног на голову», - пишет газета.