Ռուս խաղաղապահներն անվտանգության ապահովման հիմնական գործող անձինք են, պետք է հույս ունենալ, որ նրանց գործունեությունն արդյունավետությամբ կշարունակվի. Փաշինյան (Տեսանյութ)
08/04/2021 14:47
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հանդիպում է ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ:
Հայաստանի վարչապետը Արցախի նախագահին է ներկայացրել մոսկովյան այցի արդյունքներն ու տպավորությունները: Նա ընդգծել է, որ Արցախի հարցը և Արցախի շուրջ ստեղծված իրադրությունը Ռուսաստանի նախագահի հետ քննարկումների կարևորագույն կետերից է եղել:
Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է հետագա անելիքները՝ անվտանգային և քաղաքական դաշտում, հատկապես, Ղարաբաղի կարգավիճակի հետ կապված, որտեղ, նրա խոսքով, անելիքները պետք է լինեն ոչ միայն համաձայնեցված, այլ նույն ճանապարհով:
«Այդ համատեքստում մենք էլ ենք կարևորում Ձեր այցելությունը Մոսկվա և այստեղ Ռուսաստանի Դաշնության դերը, մանավանդ Ռուսաստանի նախագահի դերը խաղաղություն կնքելու առումով և հետպատերազմյան ժամանակահատվածում Ղարաբաղի անդորրը պահպանելու առումով անգնահատելի է», - նշել է Արցախի ղեկավարը:
Փաշինյանն էլ արձանագրել է, որ ռուսաստանյան խաղաղապահներն այսօր անվտանգության և կայունության ապահովման հիմնական գործող անձինք են.«Այդ առումով, խաղաղապահների գործունեությունը, իհարկե, պետք է արձանագրել, որ շատ արդյունավետ է և պետք է հույս ունենալ, նաև համոզված եմ, որ նույնպիսի արդյունավետությամբ կշարունակվի»:

Armenia’s PM says Russian peacekeepers the main acting persons in ensuring security and stability
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan met today with President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan.
During the meeting the PM briefed to Artsakh president the results of the Moscow visit.
He stressed that the issue of Artsakh and the situation over it was the core issue of discussions with the Russian president.
Artsakh President in his turn highlighted the future actions in security and political areas, in particular relating to the status of Karabakh where he said the actions must be not only agreed but flow in the same direction.
“In this pre-context we too highlight your visit to Moscow, and here the role of the Russian Federation and Russia’s president in particular in signing the peace and maintaining Karabakh’s peace in post-war period is invaluable,” Artsakh president said.
Pashinyan said that today the Russian peacekeepers are the main acting persons in ensuring security and stability.
“In this regard it should be registered that the activity of the Russian peacekeepers, indeed, is very effective and I hope and I am convinced that it will continue with the same efficiency,” Pashinyan said.